sobota, 6 lipca 2019

Głos - Cecelia Ahern

Tytuł: Głos
Tytuł oryginalny: Roar
Autor: Cecelia Ahern
Tłumaczenie: Jerzy Malinowski
Wydawnictwo: Akurat
Premiera: 05.06.2019 r.
Liczba stron: 384
Opis wydawnictwa:
Wyjątkowy, poruszający i działający na wyobraźnię zbiór opowieści o kobietach pióra autorki uwielbianej przez miliony czytelniczek na całym świecie. Prezentując dylematy, przed którymi kobiety stają, oraz ich aspiracje i dążenia, autorka łączy magiczny realizm z typowymi życiowymi sytuacjami, co prowadzi do zaskakujących i często zabawnych sytuacji. Ahern pisze o małżeństwie i wychowywaniu dzieci, o polityce i wielkiej karierze; jej bohaterki muszą stawić czoło zarówno zwykłym, przyziemnym problemom, jak i zagadkowym, których źródła ani przyczyn nie sposób jednoznacznie ustalić. Zmagają się z przeszkodami, pokonują przeciwności losu, szukają szczęścia i radości, nie zważając na to, że ich świat w znaczniej mierze kształtują opinie i oceny innych ludzi. Każda na swój sposób odkrywa drzemiącą w niej siłę. 
(tym razem opis wydawnictwa, gdyż idealnie pasuje i nie ma tam żadnych spoilerów!)

Zapraszam na kilka słów o książce Głos!

KOBIETY ZABIERAJĄ GŁOS!
Książka o kobietach dla kobiet - tak określiłabym w skrócie ten zbiór opowiadań. Trzydzieści krótszych i dłuższych historii, w których poruszono problemy, które mogą dotykać każdej z nas. Problemy rodzinne, w związkach, a także problemy związane z samooceną, czy też przebijaniem się przez szklany sufit. Cała masa sytuacji, które w dużej mierze zrozumieją tylko kobiety. Cecelia Ahern okazała się wnikliwą obserwatorką, gdyż w wielu momentach trafiła w samo sedno danych problemów. Podobało mi się również to, że autorka postawiła na całkowite minimum, jeśli chodzi o imiona. Dzięki temu jeszcze łatwiej było mi się utożsamiać z bohaterami, stawiając w miejscu bohaterki siebie, a nie kobietę o danym imieniu. Ważne również było dla mnie to, że historie nie były powtarzalne - każda z nich dotyczyła nieco innego zagadnienia, innego problemu. Niektóre rzeczy były wskazywane bardziej dosłownie, inne mniej. Pojawił się również realizm magiczny, gdzie spośród metafor wyłaniał się pewien morał. A wisienką na torcie był niepowtarzalny klimat. Jestem więc na tak!
STRUKTURA
Zbiór składa się z 30 opowiadań różnej długości, które mają pewne elementy wspólne - tytuł, który zawsze zaczyna się słowem "kobieta" oraz fakt, że to kobieta jest tam główną bohaterką. Przystępny styl pisania i zero zgrzytów w czasie lektury. Było za to coś innego - skłonność do refleksji i zastanowienia się nad sobą i tym, które z tych historii mogą odnosić się do mojego życia. Po lekturze można też poczuć siłę, by zawalczyć o to, by nasz głos był usłyszany i zmienić coś w swoim życiu na lepsze. ;-)
PODSUMOWUJĄC
Głos to zbiór opowiadań napisany przez kobietę, o kobietach i dla kobiet. W punkt zauważono nasze wady, słabości, wątpliwości i obawy. C. Ahern próbowała również dać nam odrobinę odwagi, pomocy, byśmy my - kobiety uwierzyły w siebie. Miała również odwagę, by z wyczuciem zwrócić nam uwagę na błędy, jakie popełniamy i przestrzec przed powtarzaniem ich.
Jestem ogromnie zadowolona, że sięgnęłam po ten zbiór - sądzę, że kiedyś jeszcze wrócę do poszczególnych opowiadań, a tymczasem polecam te historie wszystkim kobietom - tylko my zrozumiemy to, co chciała przekazać Cecelia Ahern!
Znacie twórczość autorki? Dajcie znać w komentarzach! ;-)

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Akurat! ;-)

6 komentarzy:

 1. Czytałam już kilka książek Ahern i póki co nie planuję sięgać po następne. Złe nie były, ale też żadna nie zachwyciła. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam ,,Love, Rosie" tej autorki, chętnie sięgnę po inne jej książki!

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam o tej książce i jestem jej bardzo ciekawa :D Koniecznie muszę przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapisuję sobie :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakoś mnie przepadam za zbiorami opowiadań, ale twoja recenzja zachęca :D
  Pozdrawiam, Pola
  www.czytamytu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię autorkę, ale do zbiorów opowiadań mnie nie ciągnie :( [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń

Czytelniku! Pięknie dziś wyglądasz, mam nadzieję, że masz dobry dzień! ;-) Pozostaw po sobie ślad w postaci komentarza - będzie mi bardzo miło poznać Twoją opinię.

Jeśli mogę tylko prosić - nie rób z komentarzy śmietnika. To nie miejsce na darmową reklamę. Spam będzie usuwany.

Pamiętajcie, że komentując, nie jesteście anonimowi. Odwiedzanie strony oraz wszelaka aktywność na niej, są jednoznaczne z akceptacją tego, iż Google pobiera Wasze dane i przetwarza je, w celu lepszego dostosowania pokazywanych treści do Waszego gustu.