niedziela, 24 lipca 2022

Delirium - Lauren Oliver (Delirium #1)

Tytuł:
Delirium
Autor: Lauren Oliver
Seria: Delirium #1
Wydawnictwo: Moondrive
Premiera: 29.06.2022 r.
Liczba stron: 360
Opis:
„Mówili, że bez miłości będę szczęśliwa.
Mówili, że lekarstwo na miłość sprawi, że będę bezpieczna.
I zawsze im wierzyłam.
Do dziś.
Teraz wszystko się zmieniło.
Teraz wolę zachorować i kochać choćby przez ułamek sekundy, niż żyć setki lat w kłamstwie”.
Dawniej wierzono, że miłość jest najważniejszą rzeczą pod słońcem.
W imię miłości ludzie byli w stanie zrobić wszystko, nawet zabić.
Potem wynaleziono lekarstwo na miłość.
Czy gdyby miłość była chorobą, chciałbyś się wyleczyć?

Wśród książek dla młodzieży w Księgarni TaniaKsiążka.pl znalazłam tytuł, który wieki temu zawładnął moim sercem i przekonał mnie do dystopii. Naszła mnie wielka chęć na ponowną lekturę! Zapraszam na kilka słów z rereadu pierwszego tomu serii Delirium!
 
CZY MIŁOŚĆ JEST CHOROBĄ?
Delirium to dystopijna wizja świata, w którym miłość została uznana za ciężką chorobę, której należy się pilnie strzec. Szczepionka przeciwko amor deliria nervosa w wieku 18 lat, a następnie parowanie i zakładanie rodziny ze skrupulatnie dobraną przez specjalną komisję osobą. Miłość nie jest jedynym, czego nie powinno się czuć. Wszelkie odczucia nie są mile widziane, więc po wstrzyknięciu remedium ludzie stają się obojętni na wszystko, pozbawieni emocji. Są ludzie, którzy buntują się przeciwko tym zasadom - nazywani są Odmieńcami i zamieszkują Głuszę, jednak większość społeczeństwa biernie wypełnia obowiązki i poddaje się zasadom. Bywają też tacy mieszkańcy, którzy pragną wręcz strzec porządku i wszelkie niepokojące zachowania od razu zgłaszają służbom porządkowym. I wśród tych wszystkich ludzi znajduje się Lena Tiddle - dziewczyna, która z niecierpliwością odlicza dni do swojego zabiegu. Ślepo wierzy w zasady i boi się, czy wszystko się uda, gdyż jej matka była bezskutecznie poddawana zabiegowi kilka razy, co ostatecznie skończyło się samobójstwem kobiety. Jednak i w głowie Leny w końcu pojawiają się wątpliwości. Dzień jej ewaluacji i poznanie Alexa sprawia, że kwestionuje wszystkie zasady, w które kiedyś tak wierzyła. I tu trzeba przyznać, że Lauren Oliver odwaliła kawał dobrej roboty. Cały świat wykreowany był tak, że ciągle czuliśmy nad sobą kontrolę, obserwowanie, a momentami wręcz głęboki sprzeciw zasadom, jakie panowały wśród społeczności. I ten niesamowity klimat czułam nawet przy ponownej lekturze, co jest ogromnym plusem. Podobała mi się również kreacja bohaterów - byli różnorodni, wielowarstwowi, ewoluowali w trakcie lektury. Bezsprzecznie mogę stwierdzić, że Delirium na zawsze będzie miało specjalne miejsce w moim sercu książkoholika.
STRUKTURA
Książka podzielona jest na numerowane rozdziały, w których pierwszoosobową narrację powierzono naszej głównej bohaterce - Lenie. Dzięki temu lepiej poznajemy myśli i uczucia, które pojawiają się w jej głowie, co ułatwia nam wczucie się w historię i przeżywanie jej razem z bohaterami. Dodatkowo, każdy rozdział rozpoczyna cytat z Księgi SZZ - Szczęścia, Zdrowia i Zadowolenia, która jest niczym kodeks w społeczności wyleczonej z miłości. Muszę również przyznać, że Delirium to jedna z tych książek, które są tak wdzięczne jeśli chodzi o fragmenty idealne na cytaty, że nawet jeśli zazwyczaj zapominam o zaznaczaniu, tak tutaj aż prosiło się o jakieś oznaczenie czy spisanie tych wszystkich pięknych słów. A wszystko dzięki niesamowitemu stylowi pisania Lauren Oliver.

PODSUMOWUJĄC
Delirium to niesamowita książka i genialny wstęp do serii, chociaż sądzę, że jako jednotomówka ta historia sprawdziłaby się o wiele lepiej. Powieść L.Oliver ma wszystko, czego potrzeba by stworzyć bestseller. Uwielbiam do tej historii wracać i pewnie to nie jest mój ostatni reread tej książki. Świetny świat przedstawiony, ciekawa kreacja bohaterów i niepowtarzalny klimat. Polecam z całego serca!
 Za możliwość przeczytania książki Delirium dziękuję Księgarni TaniaKsiążka.pl! ;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czytelniku! Pięknie dziś wyglądasz, mam nadzieję, że masz dobry dzień! ;-) Pozostaw po sobie ślad w postaci komentarza - będzie mi bardzo miło poznać Twoją opinię.

Jeśli mogę tylko prosić - nie rób z komentarzy śmietnika. To nie miejsce na darmową reklamę. Spam będzie usuwany.

Pamiętajcie, że komentując, nie jesteście anonimowi. Odwiedzanie strony oraz wszelaka aktywność na niej, są jednoznaczne z akceptacją tego, iż Google pobiera Wasze dane i przetwarza je, w celu lepszego dostosowania pokazywanych treści do Waszego gustu.