środa, 20 czerwca 2018

Kosmiczne dziewczyny - Libby Jackson

Tytuł: Kosmiczne dziewczyny. 50 historii niezwykłych kobiet, które przyczyniły się do podboju kosmosu
Tytuł oryginalny: A Galaxy of Her Own: Amazing Stories of  Women in Space
Autor: Libby Jackson
Wydawnictwo: Kobiece
Premiera: 18.05.2018 r.
Liczba stron: 143
Opis:
Kosmos, nie wiedzieć dlaczego, zawsze kojarzył się z męskimi zawodami. Jak się jednak okazuje kobiety również mają swój udział w kosmicznych podbojach, a marzenia nie mają płci.
Oto 50 niezwykłych historii i przyświecający im jeden cel - podbój kosmosu! Od inżynierek, przez astronautki, aż po aktorki - każda z nich dołożyła swoją cegiełkę!

Zapraszam na kilka słów o Kosmicznych dziewczynach!

KOSMICZNE DZIEWCZYNY
Przyznam wprost - książka głównie skierowana jest w moim odczuciu do młodych dziewczynek, by od małego pokazywać im, że nie istnieją limity, a marzenia są po to, by je spełniać. Nie wyklucza to jednak faktu, że dorośli również mogą z zaciekawieniem pochłaniać tę cieniutką książkę. W moim przypadku tak było! Poznałam całe mnóstwo ciekawostek, o których wcześniej nie miałam nawet pojęcia. Co najbardziej mnie zainteresowało? Prawdopodobnie historia skafandrów i tego, kto je stworzył, a także inne rozwinięcie skrótu LOL. Czego żałuję? Że głównie pojawia się tam flaga USA, jednak (jak wspomniała zresztą sama autorka), największe osiągnięcia w tej dziedzinie należą do Stanów Zjednoczonych i Rosji, więc nie ma się co dziwić. Ale kto wie, może kiedyś pojawi się tam więcej polskich nazwisk? ;-)
Nie będę się rozpisywała, ani opisywała każdej z kobiet, których sylwetki przybliżono w powyższej książce, bo mijałoby się to z celem, jednak podrzucam kilka zdjęć ze środka, abyście mieli przedsmak tego, jak pięknie jest wydana ta książka. Każdej z kobiet poświęcono dwie strony - jedna to notka biograficzna, druga to ilustracja z podobizną. Bywa również, iż pojawiają się grupy kobiet, jak jest to w przypadku żon astronautów bądź wspomnianych już wcześniej pań od skrótu LOL. Wszystko jest zgrabnie uporządkowane, dzięki czemu lektura jest istną przyjemnością.
STRUKTURA
Książka podzielona jest na pięć głównych części, które poprzedzone zostały wstępem, w którym autorka wyjaśnia między innymi cel powstania książki oraz jej własną historię z kosmosem w roli głównej. W ramach każdej z części mamy krótkie biografie naszych kosmicznych dziewczyn, którym towarzyszą przepiękne ilustracje z ich podobiznami. Książka skierowana jest głównie do młodych dziewcząt, stąd prosty język i brak przekombinowania, czy przerostu formy nad treścią. Wszystko jest przedstawione w zgrabny i estetyczny sposób, dzięki czemu niejedna dziewczynka zachwyci się tym tytułem. Na końcu pojawia się również miejsce na zapiski czytelniczki - jej imię, narodowość, przemyślenia z lektury oraz profesje, które szczególnie ją zainteresowały. Książka uczy i angażuje, a liczne ciekawostki sprawią, że podczas lektury nie będzie dało się nudzić!
PODSUMOWUJĄC
Kosmiczne dziewczyny to książka, która zachwyci dziewczynki - nie tylko te małe! To zdecydowane must have dla miłośniczek kosmosu oraz osób doceniających estetyczne wydania. Garść ciekawostek i historii potwierdzających, że marzenia nie mają płci, a kobiety dorównują mężczyznom (A nawet bywają o wiele lepsze!). Pozwól zabrać się na podbój kosmosu razem z kobietami, dzięki którym historia wcale nie będzie taka nudna! ;-)
Lubicie książki o kosmosie?
Dajcie znać w komentarzach! ;-)

Za możliwość przeczytania dziękuję Business & Culture! ;-)

7 komentarzy:

 1. Chciałabym ją przeczytać i zobaczyć :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja nie należę do grona miłośniczek kosmosu, a w książkach wolę słowa niż zdjęcia/obrazki także nie tym razem ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla fanów kosmosu to na pewno świetna lektura. Mnie nie interesuje za bardzo taka tematyka, więc czytać nie planuję :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chociaż nie jestem już małą dziewczynką to sama bym ją chętnie przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kosmosem za bardzo się nie interesuje, ale samo wydanie tej książki bardzo zachęca do przeczytania :)

  http://weruczyta.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. U mnie na blogu byla do wygrania, bo naprawdę warto ja przeczytac :-)

  OdpowiedzUsuń

Czytelniku! Pięknie dziś wyglądasz, mam nadzieję, że masz dobry dzień! ;-) Pozostaw po sobie ślad w postaci komentarza - będzie mi bardzo miło poznać Twoją opinię.

Jeśli mogę tylko prosić - nie rób z komentarzy śmietnika. To nie miejsce na darmową reklamę. Spam będzie usuwany.

Pamiętajcie, że komentując, nie jesteście anonimowi. Odwiedzanie strony oraz wszelaka aktywność na niej, są jednoznaczne z akceptacją tego, iż Google pobiera Wasze dane i przetwarza je, w celu lepszego dostosowania pokazywanych treści do Waszego gustu.