wtorek, 5 września 2023

Oto, jak kończy się świat - Jen Wilde

Tytuł:
Oto, jak kończy się świat
Tytuł oryginalny: This Is the Way the World Ends
Autor: Jen Wilde
Wydawnictwo: Books4YA
Premiera: 23.08.2023 r.
Liczba stron: 300
Opis:
Thriller YA, którego akcja rozgrywa się w elitarnej nowojorskiej akademii. Losy 17-letniej Waverly, która wraz z innymi uczniami zostaje zamknięta na balu maskowym – z mordercą pośród nich.
Waverly jest stypendystką, elitarni uczniowie nowojorskiej Akademii Webbera nigdy nie dają jej o tym zapomnieć. Przez większość lat ignoruje ich snobizm, ale zeszłego lata Waverly miała sekretny związek z córką dziekana, Ash, który zakończył się katastrofalnie, gdy Ash ją rzuciła i przeprowadziła się za ocean.
Dziś wieczorem odbywa się coroczna maskarada Akademii Webbera. Do elitarnego świata Akademii wkracza też Waverly, ale to nie splendoru pragnie, tylko Ash, a plotka głosi, że ta będzie na dzisiejszym balu. Waverly nie przegapi okazji, by zobaczyć ją ponownie – i przekonać ją do powrotu.
Podczas imprezy Waverly jest świadkiem morderstwa i odkrywa straszliwy spisek. Zanim zdąży zawiadomić władze, ogólnokrajowy blackout sprawia, że świat poza maskaradą pogrąża się w chaosie. Waverly musi teraz zdemaskować zarówno siebie, jak i plany dziekana, jeśli ma uratować Ash i jej koleżanki ze szkoły.


 Zapraszam do rozwinięcia!
 
Wyobraź sobie… Spełniasz swoje marzenie i pojawisz się na balu dla wybrańców, przebrana za najpopularniejszą dziewczynę w szkole. Piękna czerwona suknia, złota maska, zazdrosne spojrzenia. Sprawa wymyka się jednak spod kontroli i wszystko się sypie – tajemnicza dziewczyna w zielonej sukience, pogoń za nią i labirynt, z którego trudno się wydostać. A potem czyjaś śmierć. I to nie koniec. Czujesz się jak w koszmarze, w którym wchodzisz do pomieszczenia i tracisz orientację w terenie. Próbujesz wrócić do bezpiecznego miejsca, a jednak za każdymi kolejnymi drzwiami jest jeszcze gorzej... Witaj w skórze Waverly i w Akademii Webbera. Nie każdy wyjdzie stąd żywy…
Przyznam wprost – po porównaniach do Plotkary i Szkoły dla Elity spodziewałam się innych spisków bogaczy. A tutaj już w 1/3 książki ta dystopijna część przeważała i wprowadzała niepokojący klimat, niczym z koszmaru, z którego nie ma wyjścia. Porównania okazały się więc mylne. Jednak przyznam, że klimat i pomysł na zwrot akcji był bardzo udany. Było to coś zupełnie innego, niż dotychczas czytałam. Problem powstał przy ostatecznym wykonaniu. Zamysł był intrygujący, ale Autorka wprowadziła tam zbyt wiele chaosu, co trochę mi zgrzytało. Na plus za to ukazanie realnych problemów społecznych, takich jak m.in. rasizm, nierówności społeczne. Poprzez stworzenie Akademii Webbera i całej jej społeczności, Autorce udało się wychwycić takie elementy, które mimo wszystkich rozmów o tolerancji i równości nadal występują i są zamiatane pod dywan z pomocą plików pieniędzy. Podobało mi się też zakończenie – pełne tajemnic, pytań, niezwykle klimatyczne. Nie każdemu przypadnie do gustu, ale ja byłam zadowolona. Pobudziło ono moją wyobraźnię i działała na pełnych obrotach jeszcze chwilę po lekturze.
Podsumowując - polecam, bo to nietypowa historia z trafną krytyką bogatych elit pragnących coraz większej władzy, ale nie przywiązujcie raczej uwagi do porównań do znanych seriali i podejdźcie do tej książki z otwartym umysłem. Wg mnie pojawiło się trochę wad, ale mimo wszystko było warto, bo to coś zupełnie innego, niż ostatnio czytałam.
 
Za możliwość przeczytania książki Oto, jak kończy się świat dziękuję Wydawnictwu Books4YA! ;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czytelniku! Pięknie dziś wyglądasz, mam nadzieję, że masz dobry dzień! ;-) Pozostaw po sobie ślad w postaci komentarza - będzie mi bardzo miło poznać Twoją opinię.

Jeśli mogę tylko prosić - nie rób z komentarzy śmietnika. To nie miejsce na darmową reklamę. Spam będzie usuwany.

Pamiętajcie, że komentując, nie jesteście anonimowi. Odwiedzanie strony oraz wszelaka aktywność na niej, są jednoznaczne z akceptacją tego, iż Google pobiera Wasze dane i przetwarza je, w celu lepszego dostosowania pokazywanych treści do Waszego gustu.