niedziela, 17 września 2023

The Downstairs Girl. Bez Gorsetu - Stacey Lee

Tytuł:
The Downstairs Girl. Bez gorsetu
Tytuł oryginalny: The Downstairs Girl
Autor: Stacey Lee
Wydawnictwo: BeYa
Premiera: 23.08.2023 r.
Liczba stron: 352
Opis:
Za dnia siedemnastoletnia Jo Kuan pracuje jako służąca niezbyt miłej córki jednego z najbogatszych ludzi w Atlancie, ale nocą przemienia się w „Pannę Sweetie” — autorkę kolumny z radami dla dam z Południa. Kiedy jej rubryka staje się popularna, Jo postanawia wykorzystać siłę pióra, by zaradzić niektórym bolączkom trapiącym społeczeństwo, w którym przyszło jej żyć. A skoro jej odważne teksty podważają pewne „niezmienne prawdy” związane z rasą i płcią, opór przynajmniej części społeczeństwa jest nieunikniony.
Podczas gdy przeciwnicy starają się odkryć, kim w rzeczywistości jest „Panna Sweetie”, znaleziony przypadkowo list sprawia, że Jo rozpoczyna własne poszukiwania. Chce poznać swoją tożsamość, dowiedzieć się, kim byli jej rodzice, którzy porzucili ją jako niemowlę. Kiedy w efekcie tych wysiłków Jo znajduje się na celowniku najbardziej nikczemnej postaci w całej Atlancie, musi zdecydować, czy ona, dziewczyna przyzwyczajona do życia w cieniu, jest gotowa odkryć przyłbicę i otwarcie stawić czoła rzeczywistości.
Czym się zakończy podwójne życie, gdy prawda wyjdzie na jaw?

 Zapraszam do rozwinięcia!
 
THE DOWNSTAIRS GIRL. BEZ GORSETU to książka wielowarstwowa i poruszająca ważne tematy społeczne. Początkowo zapowiadało się, że będzie to lekka lektura, zabawna i w klimatach Bridgertonów i po części tak było. Nasza Jo jest Chinką i żyje w Atlancie, gdzie ludziom, którzy nie są biali, nie jest łatwo żyć. Gdy traci pracę, dostrzega okazję do anonimowego tworzenia kolumny w lokalnej gazecie. I tak Jo pisze pod pseudonimem Panna Sweetie, gdzie daje rady, wywołuje kontrowersje i... na swój sposób próbuje zmienić świat. Jednocześnie, dziewczyna próbuje dowiedzieć się czegoś więcej o swojej rodzinie i im bliżej jest odpowiedzi, tym bardziej jest zaszokowana.
Myślałam, że historia bardziej skupi się na tej zabawnej stronie, a było odwrotnie - problemy nierówności społecznych, trudnego życia ludzi, których jedyną "wadą" był odmienny kolor skóry - te wątki przeważały, ale przyznam, że byłam z tego powodu zadowolona. Stacey Lee z niesamowitą wnikliwością ukazała społeczeństwo Atlanty i kreując buntowniczą Jo Kuan, wytykała problemy, które obecne były w tamtych czasach, ale i można dostrzec je również obecnie. Nierówne traktowanie ze względu na kolor skóry, płeć, majętność. Zakurzone zwyczaje, które powinno się dawno odrzucić, a nadal ciężko z nimi zerwać. To historia z iście feministycznym zacięciem i cieszę się, że po nią sięgnęłam. Jeśli szukacie czegoś w klimacie Bridgertonów, ale z bardziej rozbudowaną warstwą problemów społecznych, to będzie to idealna lektura dla Was. Polecam serdecznie!

Za możliwość przeczytania książki The Downstairs Girl. Bez gorsetu dziękuję Wydawnictwu BeYa! ;-)

1 komentarz:

  1. Podoba mi się pomysł na książkę, chętnie przeczytam. Lubię, kiedy w książkach historycznych jest tak dobrze rozbudowane tło społeczne.

    OdpowiedzUsuń

Czytelniku! Pięknie dziś wyglądasz, mam nadzieję, że masz dobry dzień! ;-) Pozostaw po sobie ślad w postaci komentarza - będzie mi bardzo miło poznać Twoją opinię.

Jeśli mogę tylko prosić - nie rób z komentarzy śmietnika. To nie miejsce na darmową reklamę. Spam będzie usuwany.

Pamiętajcie, że komentując, nie jesteście anonimowi. Odwiedzanie strony oraz wszelaka aktywność na niej, są jednoznaczne z akceptacją tego, iż Google pobiera Wasze dane i przetwarza je, w celu lepszego dostosowania pokazywanych treści do Waszego gustu.