sobota, 17 września 2022

Malibu płonie - Taylor Jenkins Reid

Tytuł:
Malibu płonie
Tytuł oryginalny: Malibu Rising
Autor: Taylor Jenkins Reid
Wydawnictwo: Czwarta strona
Premiera: 07.09.2022 r.
Liczba stron: 384
Opis:
Czwórka sławnego rodzeństwa urządza spektakularną imprezę z okazji końca lata. W ciągu dwudziestu czterech godzin ich życie zmieni się na zawsze!
Malibu. Sierpień 1983 roku. Nadszedł dzień corocznej, wyczekiwanej imprezy Niny Rivy. Każdy chce być w pobliżu słynnego rodzeństwa: utalentowanej surferki i supermodelki Niny, braci – mistrza surfingu Jaya i znanego fotografa Huda oraz ich ukochanej młodszej siostry Kit. Dzieci legendarnego piosenkarza Micka Rivy są sławne w Malibu i na całym świecie.
Jedyną osobą, która nie może się doczekać końca imprezy, jest sama Nina. Nie chce być w centrum uwagi po tym, jak publicznie porzucił ją mąż, słynny tenisista. Hud też nie pali się do imprezowania –żałuje, że już dawno minął czas, by wyznać coś swojemu bratu. Jay natomiast odlicza minuty do zmroku, bo dziewczyna, o której nie może przestać myśleć, obiecała przyjść. A Kit? Ma kilka własnych tajemnic – w tym gościa, którego zaprosiła bez konsultacji z resztą.
Do północy impreza całkowicie wymknie się spod kontroli. Do rana posiadłość Niny Rivy stanie w płomieniach, ale zanim pojawi się ta pierwsza iskra, popłynie alkohol, zabrzmi muzyka, a na jaw wyjdą sekrety, które ukształtowały pokolenia.
Malibu płonie to opowieść o jednej niezapomnianej nocy z życia rodziny: tej nocy, w której każde z nich musi wybrać, co ukryje przed bliskimi… i co po sobie pozostawi.

Uwielbiam książki Taylor Jenkins Reid, więc gdy wśród bestsellerów Taniej Książki znalazłam jej nową książkę, zdecydowanie musiałam po nią sięgnąć! Jak moje wrażenia z lektury? Zapraszam do rozwinięcia!
NIM MALIBU ZAPŁONIE
Taylor Jenkins Reid ma talent do tworzenia fikcyjnych celebrytów i pisania o nich w sposób taki, jakby byli oni prawdziwymi ludźmi z krwi i kości, o których wypisywały gazety w latach 50. i 80. I w Malibu płonie po raz kolejny pokazuje swój kunszt pisarski w całej krasie. Rodzina Riva wręcz wychodzi z kart powieści i ma się ochotę w czasie lektury wygooglować ich i dowiedzieć się o nich czegoś więcej, zapominając, że to tylko wytwory wyobraźni autorki.
Historia opowiada losy rodzeństwa Riva - Niny, Jaya, Huda i Kit w czasie teraźniejszym oraz serwuje nam retrospekcje z życia ich rodziców - June i Micka Rivy. Dzięki temu mamy obraz tego, w jaki sposób Mick Riva poznał June i założyli rodzinę, jak zdobył sławę i... wszystko zniszczył. Autorka zgrabnie buduje napięcie i krok po kroku odsłania nam wszystkie tajemnice bohaterów, wszystkie problemy, myśli. Pokazuje jak losy rodziców wpłynęły na ich dzieci, zachowanie, charaktery.
Ponadto, Taylor Jenkins Reid porusza w swojej książce cały wachlarz tematów, o których się w domach głośno nie mówi. Wywleka wszystkie niewygodne sprawy, wszystkie te momenty, kiedy rodziny udają, że się nic nie stało i przemilczają problemy. Mimo że na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że to książka tylko o fikcyjnych celebrytach, to przede wszystkim jest to historia o rodzinie. O toksycznych związkach, mylonych z miłością. O naiwności, wybaczaniu i ludziach, którzy się nie zmieniają i pociągają przez to innych na dno. O rodzicach, którzy próbują samotnie wychować dzieci, chociaż jest im ciężko związać koniec z końcem. O dzieciach, które udają, że mama jest zmęczona, a nie pijana. O siostrze, która już zawsze będzie przedkładała dobro rodzeństwa ponad swoje własne. O pozorach i o pragnieniach, o życiu wygodnym i tym prawdziwym. A przede wszystkim o tym, że rodzina nie zawsze równa się więzom krwi.
Chociaż początkowo potrzebowałam chwili, by wkręcić się w tę książkę, to gdy już przesiąkłam Malibu i życiem bohaterów, to nie mogłam się oderwać i przewracałam stronę za stroną, ciekawa tego, co wydarzy się dalej. Lecz muszę Was ostrzec - tu nie będzie pędzącej akcji, pełnej zwrotów. To wciągająca historia, ale raczej kręcąca się wokół pogmatwanego życia ludzi pragnących szczęścia. I w takiej formie jest ona genialna. Do tego kreacja bohaterów była tak surowa, realistyczna i stanowiła kolejną mocną stronę tej powieści. Portrety szczególnie kobiet były tak poruszające i pozwalały w każdej z nich znaleźć coś, co możemy dostrzec też u siebie, więc tym bardziej historia była niesamowita i realistyczna. Jestem absolutnie zachwycona Malibu płonie.
STRUKTURA
Książka podzielona jest na dwie części, w ramach których mamy jeszcze taki luźny podział na rozdziały. Nie są one jednak numerowane, za to wskazują godzinę bądź rok, by określić nam czas akcji. Pierwsza część to przemieszana pierwsza połowa tego jednego dnia w sierpniu 1983 roku wraz z retrospekcjami z lat pięćdziesiątych. Druga zaś, to druga połowa tego sławetnego sierpniowego dnia imprezy w podziale na godziny. Wszystko opatrzone jest trzecioosobową narracją, która wprawnie skacze między bohaterami. W zdecydowanej większości między tymi głównymi, czyli rodziną Riva, ale pod koniec pojawiają się również rozdziały, w których narrator podąża za na pozór przypadkowymi postaciami, które jednak wnoszą coś do całej historii. Taki podział buduje nam kompletną historię, pokazując na początku jak uzupełniają się losy młodej June i jej pierworodnej córki Niny, a później składają do kupy całą noc imprezy, pokazując różne punkty widzenia. Do tego w niepowtarzalny klimat wprawia nas styl pisania autorki - Taylor Jenkins Reid ma talent do tworzenia historii w stylu kolumn plotkarskich. Tworzy fikcyjnych celebrytów i pisze o nich z takim przekonaniem, że jesteśmy w stanie uwierzyć, że to wszystko wydarzyło się naprawdę. Właśnie za to pokochałam jej poprzednie historie o Evelyn Hugo i Daisy Jones i mam nadzieję, że autorka pójdzie właśnie w takim kierunku, bo jest w tym genialna.
PODSUMOWUJĄC
Malibu płonie to powieść skomplikowana i prosta jednocześnie. Niepowtarzalna impreza rodzeństwa Riva, ogień, który ma strawić wszystko oraz tajemnice i pragnienia ludzi, którzy na tej imprezie się pojawili. Które fakty wyjdą na jaw, a które tajemnice zginą w płomieniach? Ta powieść to przegląd wydarzeń, które ukształtowały charaktery młodych ludzi, a także wydarzeń, które wpłyną na ich przyszłość. Taylor Jenkins Reid w genialny sposób przedstawiła portret rodziny, która w wielu przypadkach będzie miała pewne cechy wspólne z naszymi rodzinami, czy też takimi z naszego otoczenia. Bo w końcu nie ma rodzin idealnych - są tylko takie, które dobrze ukrywają problemy przed światem. Polecam Wam z całego serca Malibu płonie. Ta książka zostanie ze mną jeszcze na długo! Mam nadzieję, że Wam spodoba się równie bardzo.
Za możliwość przeczytania książki Malibu płonie dziękuję Księgarni TaniaKsiążka.pl! ;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czytelniku! Pięknie dziś wyglądasz, mam nadzieję, że masz dobry dzień! ;-) Pozostaw po sobie ślad w postaci komentarza - będzie mi bardzo miło poznać Twoją opinię.

Jeśli mogę tylko prosić - nie rób z komentarzy śmietnika. To nie miejsce na darmową reklamę. Spam będzie usuwany.

Pamiętajcie, że komentując, nie jesteście anonimowi. Odwiedzanie strony oraz wszelaka aktywność na niej, są jednoznaczne z akceptacją tego, iż Google pobiera Wasze dane i przetwarza je, w celu lepszego dostosowania pokazywanych treści do Waszego gustu.