sobota, 24 września 2022

Cool for the summer - Dahlia Adler

Tytuł: Cool for the summer
Autor: Dahlia Adler
Wydawnictwo: beYA
Premiera: 10.08.2022 r.
Liczba stron: 232
Opis:
Larissa Bogdan wróciła z wakacji z piękną opalenizną i cudownymi wspomnieniami. Początek nowego roku szkolnego zapowiadał się również nieźle - właściwie to nawet bardziej niż obiecująco. Chase Harding, najseksowniejszy chłopak w szkole, do którego Larissa wzdychała od trzech lat, wreszcie zwrócił na nią uwagę! Był wysoki, silny, przystojny - mógłby zdobyć każdą dziewczynę, a flirtował właśnie z nią!
Na pozór było idealnie. Larissa rozpoczynała ostatnią klasę liceum i wydawało się, że świat dał jej wszystko, o czym marzyła: zgraną paczkę przyjaciół, fajną pracę i wspaniałego chłopaka. Tyle że było coś jeszcze: wspomnienie kilku wakacyjnych tygodni, które spędziła z Jasmine Killary. To były cudownie pokręcone i dziwnie romantyczne dni... i noce. Teraz, gdy wakacje minęły, chciała potraktować je jak swój słodki sekret. Był przecież Chase.
Wszystko się skomplikowało, kiedy w drzwiach szkoły Larissa zobaczyła Jasmine. Przecież powinna być gdzieś w Karolinie Północnej, a nie tu, w szkole na przedmieściach Nowego Jorku. Do tego zachowywała się, jakby między nimi nic nie zaszło... Trzymała się z daleka od Larissy, jakby to dziwne lato było tylko pięknym snem. A przecież Larissa z nikim nie czuła się tak dobrze, tak pewnie i bezpiecznie! Wkrótce sobie uświadomiła, że chodzi o coś znacznie głębszego niż letni romans. Pojawiły się niepokojące myśli i pytania, na które nie umiała znaleźć odpowiedzi...

Wśród bestsellerów Taniej Książki znalazłam książkę, która zwróciła moją uwagę chwytliwym tytułem i uroczą okładką. Jak było z treścią? Zapraszam do rozwinięcia!
 
 
JAK ZROZUMIEĆ, KIM JESTEŚ?
Larissa wraca po wakacjach odmieniona i każdy to widzi. Ma w sobie jakąś aurę pewności siebie i dostrzega to nawet Chase, w którym od zawsze się kochała. Tylko co jeśli teraz dziewczyna ma w głowie kogoś innego? A dokładniej - Jasmine, z którą spędziła wakacje. Gdy dziewczyna pojawia się w jej szkole na ostatni rok liceum, Larissa zaczyna się zastanawiać - czy wakacje były tylko przygodą czy między nimi było coś poważniejszego?
Dahlia Adler podejmuje się tematyki odnajdywania swojej tożsamości, a także obaw jak zareaguje najbliższe otoczenie. Nasza bohaterka nie rozumie swoich uczuć i boi się ich, a także nie jest pewna, jak zareagowałyby osoby z jej otoczenia, gdyby odkryła przed nimi tę część siebie. I jak chwali się, że autorka podjęła się takiego tematu, bo wiele młodych ludzi stoi przed podobnymi dylematami i chętnie poczytałaby o nastolatkach, które również próbują zrozumieć siebie i to, że wszystko co czują jest jak najbardziej normalne, tak niestety mam wiele zastrzeżeń co do sposobu poprowadzenia historii i kreacji bohaterów. Nasza Larissa jest nieznośna i właściwie nie wie czego chce, raniąc przy okazji innych z jej otoczenia. Chase, za którym nasza bohaterka biegała tyle lat, nie dostał nawet żadnej osobowości i był zwyczajnie nijaki. Jasmine, którą w czasie wakacji polubiła Larissa była równie papierowa, co reszta postaci, więc trudno było mi zrozumieć, dlaczego właściwie coś się między nimi pojawiło. A koleżanki Lary ze szkoły? No cóż, tylko Kiki zdołałam polubić, Gia i Shannon to jakieś nieporozumienie, zwłaszcza jeśli chodzi o tę drugą dziewczynę. Nie lubię takich toksycznych relacji, którym na siłę chce się nadać łatkę przyjaźni. Autorce nie udało się mnie zaciekawić, ani zaangażować w losy bohaterów. Jedyne odczucia, jakie pojawiły się w czasie lektury, to zirytowanie papierowym przedstawieniem bohaterów i tej niby przyjaźni. Nie tego się spodziewałam, niestety.
STRUKTURA
Książka podzielona jest na numerowane rozdziały, w ramach których jest jeszcze podział na TERAZ i WTEDY. Dzięki temu poznajemy całą historię dwutorowo - w czasie teraźniejszym oraz retrospekcje z wakacji Larissy w Outer Banks. To właśnie ona jest też pierwszoosobową narratorką i jej oczami poznajemy wszystkie wydarzenia. Styl pisania autorki był prosty i łatwy w odbiorze i jeśli chodzi o względy techniczne, to nie miałam żadnych zgrzytów w czasie lektury.
PODSUMOWUJĄC
Cool for the summer to książka, która z zamysłu miała być istotnym głosem dla młodzieży próbującej zrozumieć siebie w tym trudnym okresie dojrzewania, a jednak wypadła bardzo blado w porównaniu z innymi tytułami o podobnej tematyce, dostępnymi na rynku książkowym. Autorka nie postarała się o rozbudowę kluczowych wątków, a wręcz potraktowała je po macoszemu. Do tego zupełnie położyła kreację bohaterów, przez co nie da się poczuć jakiejkolwiek sympatii do Larissy, czy kogokolwiek innego.
Nie polecam Wam tej lektury. Są o wiele lepsze historie o podobnej tematyce. Tutaj dobrze wypada niestety tylko okładka...
Za możliwość przeczytania książki Cool for the summer dziękuję Księgarni TaniaKsiążka.pl! ;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czytelniku! Pięknie dziś wyglądasz, mam nadzieję, że masz dobry dzień! ;-) Pozostaw po sobie ślad w postaci komentarza - będzie mi bardzo miło poznać Twoją opinię.

Jeśli mogę tylko prosić - nie rób z komentarzy śmietnika. To nie miejsce na darmową reklamę. Spam będzie usuwany.

Pamiętajcie, że komentując, nie jesteście anonimowi. Odwiedzanie strony oraz wszelaka aktywność na niej, są jednoznaczne z akceptacją tego, iż Google pobiera Wasze dane i przetwarza je, w celu lepszego dostosowania pokazywanych treści do Waszego gustu.