poniedziałek, 15 sierpnia 2022

The Love Hypothesis - Ali Hazelwood

Tytuł:
The Love Hypothesis
Autor: Ali Hazelwood
Wydawnictwo: YOU&YA (Muza)
Premiera: 27.07.2022 r.
Liczba stron: 416
Opis:
Udawany związek pary naukowców i siła przyciągania, której nie da się racjonalnie wytłumaczyć.
Olive Smith, doktorantka na wydziale biologii Uniwersytetu Stanforda, jest inteligentna i utalentowana, ale też niepozbawiona kompleksów. Niedawno zerwała ze swoim chłopakiem Jeremym. Aby udowodnić swojej przyjaciółce Anh, że nic ich już nie łączy – w końcu naukowców interesują tylko namacalne dowody – Olive postanawia pocałować pierwszego mężczyznę, którego spotka na swojej drodze.
Jej wybór pada na doktora Adama Carlsena, przystojnego i genialnego wykładowcę. O dziwo, największa gwiazda Uniwersytetu Stanforda, a zarazem czołowy wydziałowy tyran i postrach studentów zgadza się udawać jej chłopaka. Kiedy sprawy przybierają zły obrót podczas wielkiej konferencji naukowej, zagrażając całej karierze Olive, Adam znowu ją zaskakuje, oferując swoje wsparcie oraz… jedną niezapomnianą noc.
Nagle ten niewielki eksperyment przeradza się w odkrycie stulecia. A Olive dowiaduje się, że jedyną rzeczą trudniejszą niż próba ujęcia miłości w naukowe ramy jest zmierzenie się z własnymi uczuciami.

Udawane związki w literaturze to zawsze masa zabawy podczas lektury, dlatego gdy wśród bestsellerów Taniej Książki znalazłam tę książkę, od razu musiałam po nią sięgnąć! Jak wrażenia? Zapraszam do rozwinięcia!
NAUKOWCY I MIŁOŚĆ?
Udawane związki to zawsze wdzięczny temat na historię i w moim odczuciu takie książki zawsze mają swój urok. Tak było też i tym razem. Olive - doktorantka Uniwersytetu Stanford przez całkowity przypadek wchodzi w układ z doktorem Adamem Carlsenem. Mają udawać parę, by jej przyjaciółka nie czuła się dziwnie spotykając się z facetem, z którym Olive wcześniej była na kilku randkach. Co z tego ma on? Chce pokazać władzom uczelni, że jest przywiązany do tego miejsca i przez związek z Olive nie planuje opuszczać uczelni, aby odmrozili mu dofinansowanie do badań. Nic by nie było dziwnego w tym, gdyby nie to, że Adam jest postrachem uczelni i znany jest jako zimny i złośliwy prowadzący. Jednak jak to w takich historiach bywa, wszystko zaczyna się komplikować i w grę zaczynają wchodzić uczucia. Nie będę ukrywała - ta historia jest bardzo przewidywalna, ale taki już jej urok i absolutnie nie przeszkadzało mi, że od początku wiem, jak wszystko się zakończy.
Na plus kreacja bohaterów - Olive i Adam byli niezwykle plastyczni i wielowarstwowi i kibicowałam ich związkowi. Fakt, Olive momentami zachowywała się jak nastolatka, ale jestem w stanie jej to wybaczyć, bo autorce udało się stworzyć niesamowitą chemię między tą dwójką. Pozostali bohaterowie również nie zawiedli - były postacie, z którymi sympatyzowałam, ale również takie, od których z daleka biło głośne "trzymaj się z daleka". Co ważne, A.Hazelwood nie skupiła się tylko na romansie - poruszyła również ciekawy wątek kobiet w uczelnianym świecie i tego, jak są one tam postrzegane, a zwłaszcza na wydziałach zdominowanych przez mężczyzn. Zarówno Olive, jak i jej przyjaciółka w pewien sposób musiały walczyć o swoją pozycję. I takie motywujące klimaty girl power bardzo mi się podobały.
STRUKTURA
Książka jest podzielona na numerowane rozdziały, w których losy bohaterów opowiada nam trzecioosobowy narrator. Podąża on jednak bardziej za Olive, naszą główną bohaterką i to jej myśli i uczucia przed nami obnaża. Poza typowym opowiadaniem o tym, co dzieje się w jej głowie, autorka zaserwowała nam wstawki z jej myślami, które są niczym dialogi. Do tego, pojawiają się również maile i wiadomości, co zawsze stanowi jakieś urozmaicenie w czasie lektury. Każdy rozdział rozpoczyna się jakąś hipotezą związaną z treścią danego fragmentu. Jedynie ostatni rozdział poprzedza coś innego niż hipoteza. Styl pisania autorki był lekki i niezwykle wciągający - książkę czytało mi się bardzo miło i byłam ciekawa dalszych losów bohaterów. Mamy też coś dla estetów - każdy numer strony jest w serduszku, co stanowi przemiły dodatek.

PODSUMOWUJĄC
The Love Hypothesis to urocza historia o udawanym związku i prawdziwych uczuciach, a także o zajmowaniu przez kobiety swojego miejsca w męskim świecie. Powieść jest przewidywalna, ale to zupełnie mi nie przeszkadzało, bo nie oczekiwałam wielkich odkryć. Chciałam się po prostu dobrze bawić w czasie lektury i ta książka mi to zapewniła. Podobał mi się sposób, w jaki autorka poprowadziła fabułę, a także wykreowała bohaterów. Jeśli lubicie książki New Adult z motywem udawanego związku, a jednocześnie lubicie, gdy pojawiają się też jakieś poważniejsze wątki, to The Love Hypothesis jest właśnie dla Was! Serdecznie polecam! ;-)
Za możliwość przeczytania książki The Love Hypothesis dziękuję Księgarni TaniaKsiążka.pl! ;-)

1 komentarz:

Czytelniku! Pięknie dziś wyglądasz, mam nadzieję, że masz dobry dzień! ;-) Pozostaw po sobie ślad w postaci komentarza - będzie mi bardzo miło poznać Twoją opinię.

Jeśli mogę tylko prosić - nie rób z komentarzy śmietnika. To nie miejsce na darmową reklamę. Spam będzie usuwany.

Pamiętajcie, że komentując, nie jesteście anonimowi. Odwiedzanie strony oraz wszelaka aktywność na niej, są jednoznaczne z akceptacją tego, iż Google pobiera Wasze dane i przetwarza je, w celu lepszego dostosowania pokazywanych treści do Waszego gustu.