poniedziałek, 2 września 2019

The World of LORE. Niegodziwi śmiertelnicy - Aaron Mahnke

Tytuł: The World of LORE. Niegodziwi śmiertelnicy
Tytuł oryginalny: The World of LORE. Wicked Mortals
Autor: Aaron Mahnke
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Seria: LORE #2
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Premiera: 02.07.2019 r.
Liczba stron: 392
Opis:
Mrożąca krew w żyłach, zabawnie ilustrowana książka o najgorszych ludziach, którzy chodzili po świecie.
Niektóre potwory są tylko wytworami naszej wyobraźni, zaś inne są równie rzeczywiste jak ciało i krew: ludzie pozornie tacy sami jak my, żyjący wśród nas, często niezauważani, czasem nawet podziwiani, dopóki ich niegodziwe czyny i tajemnice nie wyjdą na jaw.
W tym bogato ilustrowanym dziele gospodarza bestsellerowego podcastu znajdziecie opowieści o takich niesławnych postaciach, których zbrodnie przypominają nam, że prawda bywa bardziej przerażająca od fikcji. Aaron Mahnke przedstawia nam Williama Brodie, szanowanego szkockiego meblarza, wykorzystującego swój fach do żerowania na obywatelach Edynburga i skrywającego swoją zbrodniczą naturę pod maską szacownego obywatela, którego Robert Louis Stevenson opisał w swojej słynnej powieści jako doktora Jekylla i pana Hyde’a. Poznamy również H.H. Holmesa, nieuchwytnego oszusta, lepiej znanego jako postrach wystawy światowej w Chicago w roku 1893, podczas której przyjmował niczego nie podejrzewających gości do swojego koszmarnego „hotelu”… w którym znikali na zawsze. W tej galerii zbrodniarzy nie mogło zabraknąć również Beli Kissa, węgierskiego blacharza z upodobaniem do okultyzmu i przechowywania kobiecych zwłok w beczkach z benzyną…
Wypełniona opowieściami o najbardziej odrażających zbrodniarzach w dziejach, ta książka was przerazi, zmrozi do szpiku kości i każe się zastanowić, czy prawdziwe potwory nie czają się bliżej niż przypuszczacie! 

Kolejna książka autora niesamowitego podcastu LORE i kolejny bestseller! Zapraszam na kilka słów o The World of LORE. Niegodziwi śmiertelnicy!

POTWORY SĄ WŚRÓD NAS
Pierwsza książka z serii The World of LORE była dla mnie ogromnie pozytywnym zaskoczeniem, więc z niecierpliwością czekałam na drugą część. I nie zawiodłam się - Aaron Mahnke po raz kolejny zaserwował nam coś genialnego!
Każda z pięciu części to istna kopalnia ciekawych historyjek, ciekawostek, anegdotek. A w nich opowiedziane zostały historie niegodziwych ludzi na przestrzeni wieków. Mordercy, przestępcy, oszuści, podli ludzie, wielbiciele zabobonów - mamy ich całą gamę. W jedne z opowieści przyjdzie nam uwierzyć bez problemu, z innymi możemy mieć trudności, bo kto by pomyślał, że ludzie są zdolni do takich czynów! A jednak - A. Mahnke po raz kolejny udowadnia, że od wymyślonych, bezkształtnych potworów, bardziej powinniśmy bać się tych na dwóch nogach, nieobliczalnych i nieprzewidywalnych - ludzi.
Nie będę opowiadała Wam o poszczególnych postaciach, które pojawiły się na kartach powieści, bo czuję, że to ten typ lektury, w którym największą przyjemność sprawia poznawanie bohaterów samemu. Napiszę jedynie, że jak zazwyczaj trzymam się fikcji literackiej i opowieści fabularnych, tak LORE jest wyjątkiem, do którego z pewnością będę jeszcze wielokrotnie wracać i polecać znajomym!
STRUKTURA
Książka podzielona jest na pięć części, w ramach których mamy jeszcze podział na tytułowane rozdziały i podrozdzialiki. Każdy rozdział zawiera historię innego zbrodniarza, zaś opowieści z każdej części mają w sobie jakiś element wspólny. Dodatkowo, książka zdobiona jest ciekawymi ilustracjami, które umilają lekturę. Niektóre z nich są na całą stronę, inne zaś - tylko zdobią początek rozdziału.
Przechodząc dalej, do stylu pisania autora, to już od początku czuć, że Aaron Mahnke to typowy gawędziarz. Snuje swoje opowieści niezwykle lekko i bez zgrzytów, dzięki czemu czujemy się jakby ktoś opowiadał nam historyjki z dreszczykiem przy ognisku. Jak na autora znanego podcastu przystało, idealnie potrafi zaciekawić odbiorcę i z wyczuciem dawkuje emocje, przeplatając momenty grozy i okrucieństwa, elementami ironii, sarkazmu, a nawet humoru. Czytelnik zasiada by przeczytać tylko jeden rozdział, a ani się obejrzy, a kończy całą książkę - właśnie tak jest wciągająco i ciekawie!

PODSUMOWUJĄC
The World of Lore. Niegodziwi śmiertelnicy to książka, którą czyta się z ogromną ciekawością i pochłania tracąc poczucie czasu. Genialnie poprowadzona narracja naszego bajarza-gawędziarza, który snuje swą opowieść na granicy faktów i popularnych lokalnych opowieści z dreszczykiem, balansując między przekazywaniem faktów, a dostarczaniem dozy humoru i sarkazmu. Do tego cały katalog światowych okrutników i mamy książkę, która sprawdzi się nie tylko na ciemne, deszczowe jesienne wieczory!
Serdecznie polecam! Komu w szczególności? Miłośnikom podcastu A. Mahnke oraz poprzedniej książki z serii (możecie spokojnie czytać te książki jako oddzielne twory, nie są powiązane) - wysoki poziom z pierwszego tomu został utrzymany! Jeśli lubicie opowieści z dreszczykiem, ale niekoniecznie takie typowo w klimatach horroru, za to z przyjemnym w odbiorze stylem pisania - ta seria będzie dla Was idealna!
Skusicie się? A może znacie już pierwszy tom? Dajcie znać w komentarzach! ;-)

Za możliwość przeczytania dziękuję Księgarni Tania Książka! ;-)

1 komentarz:

  1. "The World of LORE. Niegodziwi śmiertelnicy" to książka, która interesuje, szokuje i wciąga. Genialnie napisana historia, którą czyta się tak, jak gdyby słuchało się powoli snutej gawędy. I choć sama tematyka jest zaskakująca to warto po nią sięgnąć.

    OdpowiedzUsuń

Czytelniku! Pięknie dziś wyglądasz, mam nadzieję, że masz dobry dzień! ;-) Pozostaw po sobie ślad w postaci komentarza - będzie mi bardzo miło poznać Twoją opinię.

Jeśli mogę tylko prosić - nie rób z komentarzy śmietnika. To nie miejsce na darmową reklamę. Spam będzie usuwany.

Pamiętajcie, że komentując, nie jesteście anonimowi. Odwiedzanie strony oraz wszelaka aktywność na niej, są jednoznaczne z akceptacją tego, iż Google pobiera Wasze dane i przetwarza je, w celu lepszego dostosowania pokazywanych treści do Waszego gustu.