poniedziałek, 31 lipca 2023

Towarzyski Przewodnik Po Skandalach - Sophie Irwin

Tytuł:
Towarzyski Przewodnik Po Skandalach
Tytuł oryginalny: A Lady's Guide To Scandal
Autor: Sophie Irwin
Seria: A Lady's Guide #2
Wydawnictwo: Książnica
Premiera: 26.07.2023 r.
Liczba stron: 400
Opis:
Kiedy Eliza Balfour wychodziła za ćwierć wieku starszego od siebie surowego lorda Somerset, ich ślub był wydarzeniem sezonu. Niestety, nie dla panny młodej – nie o takim bowiem mężu marzyła…
Dekadę później Eliza jest już wdową. Ma dwadzieścia siedem lat, tytuł, majątek i po raz pierwszy w życiu decyduje o własnym losie. Nie liczy się z konwenansami, toteż zamiast zniknąć z ludzkich oczu na czas żałoby, jedzie do Bath z kuzynką Margaret. Postanawia robić to, co chce!
Jednak plotki o wyczynach owdowiałej hrabiny docierają do uszu nowego lorda Somerset – człowieka, z którym łączyło Elizę młodzieńcze uczucie. Mężczyzna postanawia wkroczyć do akcji i udowodnić dalekiej krewnej, że jej samowola nie pozostanie bez konsekwencji…

 Zapraszam do rozwinięcia!
 
XIX-wieczna Anglia, świat konwenansów, sezonów towarzyskich i młodych panien, które nie mają nic do powiedzenia w świecie, w którym rządzą mężczyźni. A pośród nich Eliza - 27 letnia wdowa, która po dekadzie małżeństwa z o wiele starszym mężczyzną, w końcu zostaje wolna i bardzo bogata. Jest tylko jeden warunek - aby zatrzymać majątek, nie może swoim zachowaniem przynieść ujmy nazwisku zmarłego męża. I chociaż początkowo nic nie zapowiada, by cicha dziewczyna mogła w jakikolwiek sposób przyczynić się do splamienia honoru Somersetów, to gdy zaczyna czuć niezależność i lekkość nowego życia, a w jej otoczeniu pojawia się pewien wątpliwej reputacji dżentelmen oraz nowy lord Somerset, w którym przed laty była zakochana, utrzymanie nienagannej opinii staje się coraz trudniejsze.Uwielbiam fikcję historyczną osadzoną w Anglii w klimatach iście z Bridgertonów. A historia Elizy idealnie się w ten kanon wpisuje. Jest zabawna i napisana lekkim piórem, dzięki czemu lektura była genialną rozrywką, a jednocześnie niesie za sobą wartościowe przesłanie. Pokazuje również trudy bycia kobietą w tamtych czasach, chociaż między wersami możemy dojrzeć też sytuacje, które mimo upływu lat nadal możemy dostrzegać w społeczeństwie. Kobiety są potępiane za czyny, na które istnieje powszechne przyzwolenie dla mężczyzn. Autorka idealnie jednak wyważyła poważniejsze elementy, z tymi humorystycznymi, dzięki czemu powstała powieść, którą czyta się z nieskrywaną przyjemnością. Podobała mi się też kreacja postaci, zwłaszcza tych kobiecych. Mamy cały wachlarz inteligentnych pań, którym chętnie kibicowałam w dążeniu do spełnienia ich marzeń. Pojawia się też ciekawie napisany wątek romantyczny, a także małe zwroty akcji i intrygi, które nadały całej historii nieco dynamiki i pikanterii.
Jestem zafascynowana tą historią i z całego serca Wam ją polecam!

Za możliwość przeczytania książki Towarzyski Przewodnik Po Skandalach dziękuję Wydawnictwu Książnica! ;-)

1 komentarz:

  1. Na pewno przeczytam, i jeden i drugi tom. Uwielbiam takie historie.

    OdpowiedzUsuń

Czytelniku! Pięknie dziś wyglądasz, mam nadzieję, że masz dobry dzień! ;-) Pozostaw po sobie ślad w postaci komentarza - będzie mi bardzo miło poznać Twoją opinię.

Jeśli mogę tylko prosić - nie rób z komentarzy śmietnika. To nie miejsce na darmową reklamę. Spam będzie usuwany.

Pamiętajcie, że komentując, nie jesteście anonimowi. Odwiedzanie strony oraz wszelaka aktywność na niej, są jednoznaczne z akceptacją tego, iż Google pobiera Wasze dane i przetwarza je, w celu lepszego dostosowania pokazywanych treści do Waszego gustu.