sobota, 4 czerwca 2022

To może być każdy - Katie Zhao

Tytuł:
To może być każdy
Tytuł oryginalny: How We Fall Apart
Autor: Katie Zhao
Wydawnictwo: Books4Ya
Premiera: 18.05.2022 r.
Liczba stron: 352
Opis:
Egzaminator: Oto koniec ery Jamie i początek MOICH rządów. Lekcja numer jeden, drodzy uczniowie Sinclair Prep: zdrada będzie was prześladować zza grobu.
Nancy Luo jest zszokowana, gdy społecznością szkolną wstrząsa wiadomość o zaginięciu, a potem o śmierci najlepszej uczennicy, Jamie Ruan. Wkrótce zaczyna się rozchodzić wiadomość, że to właśnie Nancy i jej znajomi – Krystal, Akil i Alexander – są głównymi podejrzanymi. Wszystko to przez tajemniczą osobę, posługującą się pseudonimem Egzaminator, która za pośrednictwem szkolnej aplikacji społecznościowej obciąża czwórkę uczniów odpowiedzialnością za śmierć Jamie.
W aplikacji ujawnione zostają najmroczniejsze sekrety przyjaciół zmarłej dziewczyny. Skąd zna je Egzaminator? Czwórka bohaterów musi odkryć zabójcę, zanim ujawni on więcej. Ale czy mogą ufać sobie nawzajem? Przecież każdy z nich zrobiłby wszystko, by znaleźć się na szczycie. W Sinclair Prep rywalizacja jest zabójcza.
Trigger warnings: znęcanie się, samookaleczanie, przemoc, ataki paniki, narkotyki, choroby psychiczne, rasizm, myśli samobójcze, morderstwo, śmierć, szantaż.

Wśród nowości w Księgarni TaniaKsiążka.pl znalazłam tytuł, który zdecydowanie mnie zainteresował. O jakiej książce mowa? Zapraszam do rozwinięcia!
 
KIM JEST EGZAMINATOR?
Jak ja uwielbiam książki o renomowanych szkołach, gdzie ścierają się losy biednych i bogatych dzieciaków, a sekretów jest więcej niż przedmiotów w szkole. Dodatkowo, gdy ich świat wstrząsa informacja o śmierci najlepszej z uczennic, tuż po tym w Internecie pojawia się tajemniczy Egzaminator, który próbuje oskarżyć czwórkę przyjaciół zmarłej Jamie, a jednocześnie zdradza o nich rzeczy, o których sami chcieliby zapomnieć. Już sam opis sprawił, że poczułam, że to historia, od której nie będę się mogła oderwać. I miałam rację! Katie Zhao utkała niesamowicie wciągającą fabułę, a wszystko było ze sobą genialnie powiązane. Do tego wykreowała niezwykle realnych i plastycznych bohaterów, z którymi w pewien sposób można było się utożsamiać. Na kartach powieści autorka poruszyła również wiele innych, bardzo ważnych problemów - naciski ze strony rodziców, trudne relacje z nimi i chęć zadowolenia ich ponad siły, do tego ambicje i to, do czego może prowadzić ich przerost, a także ogół nauki w szkole średniej i wszystkie problemy z tym związane. To nie jedyne tematy, ale nie chcę zdradzać Wam wszystkiego. W jaki sposób zmarła Jamie? Czy ktoś jest winny jej śmierci? Kim jest Egzaminator? Na te pytania również Wam nie odpowiem, ale przyznam, że nie spodziewałam się takiego rozwiązania zagadki. Pojawił się też pewien konkretny zwrot akcji, który mnie zaszokował, a jednocześnie usatysfakcjonował. Może można byłoby się do niego delikatnie przyczepić, ale ja sądzę, że dawało to niezły efekt zaskoczenia, bo tożsamość tej osoby gdzieś tam się przewijała przez całą książkę. Ja jak najbardziej uważam tę lekturę za udaną!

STRUKTURA
Książka podzielona jest na części w dwojaki sposób - fragmenty z retrospekcjami nazywane są klasą, do której uczęszczała w danym czasie Nancy, zaś akcja teraźniejsza rozpoczyna się od anonimowych wyznań na Tip Tapie, czyli plotkarskiej stronie uczniów szkoły. Dodatkowo, retrospekcje są również oznaczone czymś w stylu śladu po wyrwanej kartce, co nawiązuje do notatki, która wzbudzi na samym początku wiele emocji. Narrację autorka powierzyła jednej z czwórki przyjaciół zmarłej Jamie - Nancy i to właśnie ją poznajemy najlepiej. Dziewczyna próbuje nam jednak trochę przybliżyć pozostałą trójkę - Krystal, Alexandra i Akila, a także Jamie i jej kuzyna Petera, który także odegrał w tej historii ważną rolę. Dla urozmaicenia w książce pojawiają się również wstawki z wiadomościami, które wymieniali bohaterowie, czy też wiadomościami, które wysyłał Egzaminator.

PODSUMOWUJĄC
To może być każdy to książka, która interesowała mnie od samego początku do końca. Autorce udało się stworzyć tak wciągającą historię oraz intrygujących bohaterów, że ciężko było się oderwać od lektury. Dodatkowo, ta młodzieżówka porusza wiele poważnych tematów i sądzę, że autorka im podołała. A zakończenie to istna wisienka na torcie.
Zdecydowanie polecam Wam tę książkę! Mam nadzieję, że spodoba się Wam równie bardzo, co mi!
Za możliwość przeczytania książki To może być każdy dziękuję Księgarni TaniaKsiążka.pl! ;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czytelniku! Pięknie dziś wyglądasz, mam nadzieję, że masz dobry dzień! ;-) Pozostaw po sobie ślad w postaci komentarza - będzie mi bardzo miło poznać Twoją opinię.

Jeśli mogę tylko prosić - nie rób z komentarzy śmietnika. To nie miejsce na darmową reklamę. Spam będzie usuwany.

Pamiętajcie, że komentując, nie jesteście anonimowi. Odwiedzanie strony oraz wszelaka aktywność na niej, są jednoznaczne z akceptacją tego, iż Google pobiera Wasze dane i przetwarza je, w celu lepszego dostosowania pokazywanych treści do Waszego gustu.