poniedziałek, 28 marca 2016

Eleonora & Park - Rainbow Rowell

Tytuł: Eleonora & Park
Autor: Rainbow Rowell
Tytuł oryginału: Eleanor & Park
Liczba stron: 352
Wydawnictwo: Otwarte
Opis ze strony wydawnictwa:
Eleonora… nie sposób jej nie zauważyć: rude włosy, dziwne ciuchy. Czyta mu przez ramię. Uważa Romea i Julię za bogate dzieciaki, które dostawały wszystko, co chciały. Najbardziej nie lubi weekendów, bo spędza je bez niego.

Park… Dobrze mu w czerni. Denerwuje się, gdy musi prowadzić samochód w obecności taty. Uwielbia imię Eleonory i nie skróciłby go ani o sylabę. Wie, która piosenka jej się spodoba, zanim ona zacznie jej słuchać. Śmieje się z jej dowcipów, zanim ona dotrze do puenty.

Oto tocząca się w ciągu jednego roku szkolnego opowieść o dwojgu szesnastolatkach urodzonych pod nieszczęśliwą gwiazdą – dość mądrych, by zdawać sobie sprawę, że pierwszej miłości prawie nigdy nie udaje się przetrwać, ale na tyle odważnych i zdesperowanych, by dać jej szansę.

Nie będzie spoilerów, ani zbytniego rozwlekania. Zapraszam na krótką recenzję! ;) OKŁADKA
Możemy zaprzeczać, jednak ja nie będę nikogo okłamywała - to okładka sprawia, że zatrzymujemy się przy danej książce i zastanawiamy się nad kupnem czy też wypożyczeniem. Dlatego Eleonora & Park ma pod tym względem u mnie wielkiego plusa. Okładka jest minimalistyczna, prosta, a jednak jest w niej coś, co przyciąga uwagę i chcesz przekonać się, czy treść jest równie interesująca.
Na plus są również pastelowe kolory, które są niesamowicie miłe dla oka. Ogólnie książki Rainbow Rowell mają świetną oprawę graficzną, utrzymaną w ślicznej kolorystyce.

PLUSY
Książka utrzymana jest w takim klimacie, że mamy wrażenie, że to wszystko dzieje się gdzieś obok nas. Dostrzegamy Parka, jego miłość do komiksów i problemy z jazdą samochodem. Jego piękną mamę, tatę, brata. Widzimy rudą czuprynę Eleonory i gromadkę jej rodzeństwa oraz kłopoty, jakie zawsze czekają na nią po powrocie ze szkoły. Jeździmy z nimi autobusem do szkoły, śledzimy ich rozmowy, rodzącą się nić porozumienia. W książce brak jest patosu i pięknie złożonych zdań. I bardzo dobrze. Jest za to realizm podkreślony zakończeniem, które może nie wbiło mnie w fotel, ale sprawiło, że pomyślałam, hej, w życiu właśnie tak bywa.

MINUSY
Mimo wszystko, chociaż czytało się dobrze, to książka nie zapada aż tak w pamięć. Czytałam ją w wakacje i wywarła na mnie pozytywne wrażenie, ale jednak nie było efektu wow, natychmiast chcę ją przeczytać od nowa! Po tak długim czasie sądzę, że nawet już wiele z tej książki pozapominałam. Więc niestety to jest ten typ lektury, który nie zostanie z nami na dłużej.

OPINIA OGÓLNA
Może i nie ma wielkich zwrotów akcji i nie myśli się o tej książce tygodniami, to jednak Eleonora & Park, to przyjemna lektura, którą warto przeczytać. W realny sposób prezentuje nam rodzącą się znajomość głównych bohaterów i sprawia, że uśmiechamy się pod nosem, ale też i wzruszamy losem nastolatków. Zdecydowanie polecam osobom lubiącym życiowe historie - myślę, że się nie zawiedziecie!
"Chcę, żeby wszyscy cię poznali. Jesteś moją ulubioną osobą wszech czasów."

A Ty, masz już za sobą lekturę Eleonora & Park?
Jaka jest Twoja opinia o książce? A może dopiero planujesz ją przeczytać?
Daj znać w komentarzu! ;)

3 komentarze:

  1. To prawda, książka nie jest szczególna, ale czyta się przyjemnie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Może kiedyś sięgnę po tę książkę. Chociażby z czystej ciekawości ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Czytałam ją już jakiś czas temu i choć tak jak mówisz z początku wydaje się na prawdę ciekawa to mimo wszystko nie zapada zbyt długo w pamięć. Zgadzam się też też stu procentach z twoją opinią na temat okładki :)

    OdpowiedzUsuń

Czytelniku! Pięknie dziś wyglądasz, mam nadzieję, że masz dobry dzień! ;-) Pozostaw po sobie ślad w postaci komentarza - będzie mi bardzo miło poznać Twoją opinię.

Jeśli mogę tylko prosić - nie rób z komentarzy śmietnika. To nie miejsce na darmową reklamę. Spam będzie usuwany.

Pamiętajcie, że komentując, nie jesteście anonimowi. Odwiedzanie strony oraz wszelaka aktywność na niej, są jednoznaczne z akceptacją tego, iż Google pobiera Wasze dane i przetwarza je, w celu lepszego dostosowania pokazywanych treści do Waszego gustu.