niedziela, 29 stycznia 2023

Practice Girl - Estelle Laure

Tytuł:
Practice Girl
Autor: Estelle Laure
Wydawnictwo: Young
Premiera: 18.01.2023 r.
Liczba stron: 320
Opis:
Jo nigdy nie słyszała o określeniu „dziewczyna do trenowania”, dopóki nie została tak nazwana.
Jo Beckett pragnie miłości. Zakochała się w kilku chłopakach, ale z jakiegoś powodu oni nigdy nie odwzajemniali jej uczuć. Pewnej nocy, na imprezie, na którą nawet nie chciała iść, dowiaduje się prawdy.
Za jej plecami nazywają ją „dziewczyną do trenowania” – to popularne określenie kogoś, kto jest wystarczająco dobry, by się z nim niezobowiązująco spotykać, ale nie na tyle, żeby stworzyć poważną relację. Te słowa nieodwracalnie zmienią sposób, w jaki Jo postrzega wszystkich – łącznie z samą sobą.
Po tym odkryciu dziewczyna czuje się zawstydzona, zła i skrzywdzona. Ale nie pozwoli, by ta etykietka ją definiowała. Odkrywa więcej niewygodnych prawd o wszystkich swoich relacjach – od najlepszej przyjaciółki po chłopaka, którego lubi. I to odmieni ją na zawsze.

Wśród nowości w Księgarni TaniaKsiazka.pl znalazłam tytuł, który zdecydowanie mnie zainteresował. O jakiej książce mowa? Zapraszam do rozwinięcia!

ETYKIETKI, STEREOTYPY, SCHEMATY
Czy kiedykolwiek usłyszeliście o sobie jakieś informacje, które były wyssane z palca, bardzo obraźliwe i wręcz krzywdzące? Czy kiedykolwiek ktoś ocenił Was przez pryzmat tego, jak postrzegali Was inni? I w końcu - czy kiedykolwiek czyjaś opinia o Was zabolała tak, że podkopała Waszą samoocenę?
Główna bohaterka Practice Girl - Jo, zdecydowanie może odpowiedzieć twierdząco na te pytania. Dziewczyna straciła ojca, z którym łączyła ją ogromna więź, lecz pozostała blisko sportu, który uwielbiał i stała się asystentką trenera szkolnej drużyny zapasów. Jako, że w drużynie byli tylko chłopcy, to z nimi spędzała swój wolny czas. Uważała ich za swoich kumpli, a jednego z nich za najlepszego przyjaciela, na którego zawsze może liczyć. Jednak pewna impreza złamała zarówno przekonania Jo, jak i jej pewność siebie i samoocenę. Dowiedziała się, że wśród chłopców ze szkoły, a w tym też kolegów z drużyny, uważana jest za dziewczynę do trenowania, czyli kogoś, z kim trenuje się seks i z kim nie warto być w związku. Jo poczuła się ogromnie dotknięta, bo bardzo pragnęła miłości i miała nadzieję, że któryś z chłopców, z którym spotykała się na przestrzeni czasu, okaże się wartościowym i kochającym partnerem. I tu zaczyna się jej walka - z innymi i z samą sobą. Czy na pewno dobrze lokowała swoje uczucia i sympatie? Czy powinna odrzucić wszystko, co dotychczas lubiła przez to, jak o niej mówią? Czy warto udowadniać innym, że się mylą? I czy przypadkiem sama też nie oceniała innych przez pryzmat stereotypów, nie dając im szansy na bliższe poznanie?
Bardzo podoba mi się w tej książce to, że nikt nie jest tu kryształowy. Jo nie jest kreowana na cierpiętniczkę, ale na człowieka z krwi i kości, który też popełnia błędy i się na nich uczy. Dziewczyna dorasta również na kartach powieści i ten proces jest naprawdę godny podziwu. Pojawia się też cała gama postaci drugoplanowych, którzy zostali wykreowani realistycznie i jak najbardziej możemy znaleźć w swoim otoczeniu podobne osoby. Cała powieść jest utrzymana w duchu girl power i sprawia, że po skończeniu lektury nadal myślimy o wszystkim, co tam się stało. O tym, jakie dysproporcje nadal są w postrzeganiu kobiet i mężczyzn i różnicowania, co komu "wypada". Lektura powieści Estelle Laure wzbudziła we mnie ogrom emocji i sądzę, że jest to jedna z tych książek, które po prostu trzeba przeczytać. Poza warstwą typowo rozrywkową, znajduje się tu też wartościowa lekcja życia, która niby jest jasna, ale niestety nadal nie każdy o niej pamięta.
STRUKTURA
Książka jest podzielona na numerowane rozdziały, w których pierwszoosobową narrację powierzono naszej głównej bohaterce - Jo. To jej oczami poznajemy całą historię, dodatkowo poznając jej myśli i odczucia. Dzięki temu lepiej możemy się z nią utożsamić, a także lepiej ją zrozumieć. Jest to element budujący klimat i wzbudzający większe emocje. Styl pisania autorki jest prosty i przyjemny w odbiorze, a w czasie lektury nie doświadczyłam zgrzytów.
PODSUMOWUJĄC
Practice Girl to książka, do której zdecydowanie jeszcze kiedyś wrócę. To niezwykle wartościowa opowieść o tym, jak krzywdzące mogą być bezmyślne słowa i etykietki przylepiane innym. Wzbudziła we mnie masę emocji, a nawet pojawiły się łzy. Polecam Wam tę książkę z całego serca. To młodzieżówka z ważnym przesłaniem i mam nadzieję, że będziecie równie zadowoleni z lektury, jak ja.
Za możliwość przeczytania książki Practice Girl dziękuję Księgarni TaniaKsiazka.pl! ;-)

1 komentarz:

  1. Zaciekawiła mnie ta książka i mam ją już na liście do przeczytania. W sumie spodziewałam się po samym opisie trochę ckliwej i raczej płytkiej, typowo rozrywkowej lektury. A po Twojej recenzji zaczynam liczyć na dużo bardziej wartościową historię.

    OdpowiedzUsuń

Czytelniku! Pięknie dziś wyglądasz, mam nadzieję, że masz dobry dzień! ;-) Pozostaw po sobie ślad w postaci komentarza - będzie mi bardzo miło poznać Twoją opinię.

Jeśli mogę tylko prosić - nie rób z komentarzy śmietnika. To nie miejsce na darmową reklamę. Spam będzie usuwany.

Pamiętajcie, że komentując, nie jesteście anonimowi. Odwiedzanie strony oraz wszelaka aktywność na niej, są jednoznaczne z akceptacją tego, iż Google pobiera Wasze dane i przetwarza je, w celu lepszego dostosowania pokazywanych treści do Waszego gustu.