niedziela, 10 kwietnia 2022

Ósma szansa na miłość - Annette Christie

Tytuł:
Ósma szansa na miłość
Tytuł oryginalny: The Rehelsals
Autor: Annette Christie
Wydawnictwo: Muza
Premiera: 16.02.2022 r.
Liczba stron: 386
Opis:
Megan i Tom czeka magiczny ślubny weekend na pięknej wyspie San Juan. Przed nimi próba weselnego przyjęcia przed najważniejszym dniem w życiu. Niespodziewanie wszystko się jednak komplikuje. Dwie trudne rodziny, dziesięć wspólnych lat i zbyt wiele tajemnic sprawiają, że sprawy szybko wymykają się spod kontroli. Po koszmarnej próbie weselnego przyjęcia para postanawia odwołać ślub, lecz następnego ranka oboje budzą się uwięzieni w pętli czasu. Czy ich przeznaczeniem jest przeżywanie najgorszego dnia w życiu wciąż od nowa? I co się stanie, jeżeli w końcu nadejdzie dzień ślubu?

Wśród nowości w Księgarni TaniaKsiążka.pl znalazłam tytuł, który zdecydowanie mnie zainteresował. O jakiej książce mowa? Zapraszam do rozwinięcia!
 
DZIEŃ ŚWISTAKA
Gdy jeden z tych dni, które mają być  najszczęśliwsze w naszym życiu, okazuje się zupełną klapą, ostatnie o czym marzymy, to aby przeżywać go codziennie od nowa. A właśnie w takiej sytuacji znajdują się nasi głowni bohaterowie. Megan i Tom to z pozoru zgodna para z długim stażem. Jednak gdy wejdziemy w ich historię głębiej, okazuje się, że jest tam wiele niedopowiedzeń, tajemnic, a nawet mroku. Kolacja próbna przed ich weselem okazuje się kulminacją nerwów i skrywanych odczuć, a w konsekwencji - także katastrofą. Jednak następnego dnia oboje budzą się powtarzając ten sam dzień. Jakie wersje tego dnia przeżyją? Czy uda im się wyrwać z pętli czasu i jakie decyzje do tego doprowadzą? Czy Tom i Megan ostatecznie ze sobą zostaną? A może to rozstanie będzie właściwą drogą? Tego Wam nie zdradzę, ale sądzę, że autorka udźwignęła temat i wyszła z niego zwycięsko. Pokazała nam różne wersje wydarzeń, różne zachowania, różne zakończenia. I jednocześnie pozwoliła naszym bohaterom, aby poznali lepiej samych siebie i siebie nawzajem. Autorka pokazała również, że czasami widzimy błędy w drugiej osobie, nie dostrzegając tego, co szwankuje w naszym zachowaniu, a także odniosła się do słynnego "wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma", czy też mrzonek "co by było gdyby". Ostatecznie myślę, że te wszystkie stany, przez jakie przeszli nasi bohaterowie były potrzebne, aby dostrzec to, co dla nich najważniejsze. A zakończenie, moim zdaniem bardzo stonowane i odpowiednie, pozostawiło pewną otwartą furtkę i pokazało, że podjęcie ważnej decyzji dopiero otwiera drogę do dalszego życia i wiele przed nami. A zwłaszcza, wiele wysiłku i pracy. Jakakolwiek by to nie była decyzja, czy za pozostaniem ze sobą, czy też za rozstaniem się.
Na plus również kreacja bohaterów, którzy w pewnym momencie miałam wrażenie, że wyszli z naszych stron i byli żywymi postaciami z naszego otoczenia. Dodatkowo, ich świat przedstawiony, otoczenie, również było barwnie nakreślone, a ich problemy z rodzinami, z odkryciem samego siebie, własnych potrzeb, sprawiły, że łatwiej było mi się utożsamić z niektórymi cechami czy też odczuciami Megan czy Toma. Nawet, jeśli mi raczej taki "dzień świstaka" nie grozi. ;-)

STRUKTURA
Książka jest podzielona na 8 dni, wśród których jest dodatkowy podział na numerowane rozdziały. Narracja jest trzecioosobowa w całej książce, jednak rozdziały są naprzemiennie opowiadane z perspektywy Megan i Toma. Dzięki temu wiemy co dzieje się w ich głowach, znamy ich myśli, obawy, a także możemy lepiej ich poznać. Styl pisania autorki jest prosty i łatwy w odbiorze, dzięki czemu czytało mi się bez zgrzytów. Od strony technicznej nie mam zarzutów.

PODSUMOWUJĄC
Ósma szansa na miłość to ciekawa powieść dla miłośników wątku utknięcia w pętli czasu. Tutaj zostało to ciekawie rozwiązane, gdyż autorka dała nam całą masę różnych zachowań bohaterów, które prowadziły do innych finałów tego dnia. Jednak z każdej wersji dnia mogliśmy wyciągnąć jakieś wnioski i przemyślenia, które w pewien sposób zachęcały też do zastanowienia się nad sobą i swoim zachowaniem.
Serdecznie Wam polecam tę powieść, mam nadzieję, że Wam również się spodoba!
 
Za możliwość przeczytania książki Ósma szansa na miłość dziękuję Księgarni TaniaKsiążka.pl! ;-)

2 komentarze:

Czytelniku! Pięknie dziś wyglądasz, mam nadzieję, że masz dobry dzień! ;-) Pozostaw po sobie ślad w postaci komentarza - będzie mi bardzo miło poznać Twoją opinię.

Jeśli mogę tylko prosić - nie rób z komentarzy śmietnika. To nie miejsce na darmową reklamę. Spam będzie usuwany.

Pamiętajcie, że komentując, nie jesteście anonimowi. Odwiedzanie strony oraz wszelaka aktywność na niej, są jednoznaczne z akceptacją tego, iż Google pobiera Wasze dane i przetwarza je, w celu lepszego dostosowania pokazywanych treści do Waszego gustu.