sobota, 12 lutego 2022

The World of Lore: Straszne miejsca - Aaron Mahnke

Tytuł:
The World of Lore: Straszne miejsca
Tytuł oryginalny: The World of Lore: Dreadful places
Autor: Aaron Mahnke
Seria: Lore
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Premiera: 18.01.2022
Liczba stron: 373
Opis:
Niesamowity przewodnik po miejscach owianych złą sławą. Bilet wstępu do świata makabry, którego nie spodziewaliście się odwiedzić nawet w najgorszych snach.
Czasem wchodzimy do jakiegoś pokoju, budynku, a nawet miasta i ogarnia nas trudny do nazwania nieokreślony lęk. Coś wydaje się nie w porządku – panująca tam atmosfera jest dziwnie niepokojąca, a w kątach zdaje się czaić mrok. Do odwiedzenia takich właśnie miejsc zaprasza nas gospodarz popularnego podcastu „Lore”, który bada te okropne miejsca i związane z nimi historie.
Aaron Mahnke zabiera nas do Kolorado i eleganckiego hotelu „Stanley”, gdzie na początku dwudziestego wieku bogaci goście podziwiali panoramę Gór Skalistych, a kilkadziesiąt lat później podróżujący autor Lśnienia miał koszmarny sen, który zainspirował go do napisania jednej z najlepszych powieści grozy wszechczasów. Mahnke przemierza morza i lądy, odwiedzając różne okropne miejsca – od Nowego Orleanu w Wirginii po ponure stare angielskie zamczyska, w których wciąż rozbrzmiewają echa mrocznych zbrodni, straszliwych tragedii i szokującego zła.

Na tę książkę czekałam bardzo długo i wreszcie wita mnie w nowościach Księgarni TaniaKsiążka.pl - trzecia odsłona The World of Lore: Straszne miejsca! Zapraszam na kilka słów o książce!
 
MIEJSCA, KTÓRE WZBUDZAJĄ STRACH
Są miejsca owiane złą sławą. Miejsca, o których legendy wyprzedzają fakty. I w końcu, są miejsca, o których lubimy czytać, chociaż sami nigdy nie chcielibyśmy się w nich znaleźć. Aaron Mahnke powraca ze swoją popularną serią World of Lore i tym razem na tapet bierze właśnie potworne miejsca. I tak poznamy historie o latarniach morskich, zamkach, przeklętych miastach czy też tajemniczych grupach czarowników i jaskini, która miała skrywać ich wszystkie sekrety. Poznamy legendy miejskie i historyczne fakty, które były podłożem tych opowieści. Wiele z nich nie będzie niczym innych, jak ludzkimi wymysłami, ale mimo wszystko ciekawie mi się je poznawało. Szczególnie interesujące były opowieści o zamkach, ukrytych komnatach i ich lokatorach. Trzeba jednak przyznać, że porównując tę książkę do pozostałych dwóch - ta wypada najsłabiej. Nadal jest ten specyficzny klimat, jaki tylko Mahnke potrafi zbudować, jednak zbyt wiele tu gdybania, a za mało takich naprawdę wbijających w fotel historii. Poprzednie dwa tomy ciekawiły, momentami oburzały, zachęcały do myślenia. Tutaj jest ciekawie, ale po lekturze szybko się zapomina o książce. A szkoda.

STRUKTURA
Książka podzielona jest na części, a one na rozdziały i krótsze tytułowane fragmenty w obrębie rozdziałów. Każda część poprzedzona jest grafiką, a rozdziały rozpoczynają małe rysunki. Do tego, co jakiś czas pojawiają się rysunki ilustrujące opisywane wydarzenia. Aaron Mahnke używa prostego i lekkiego w odbiorze języka, dzięki czemu nie ma żadnych zgrzytów podczas lektury. Czyta się szybko i przyjemnie. Od strony technicznej nie miałam żadnych zarzutów.

PODSUMOWUJĄC
The world of Lore: Straszne miejsca, to kolejny zbiór opowieści będących dowodem, że ludzie lubią tworzyć historie. Lubią dopisywać wydarzenia i kolorować to, czego nie potrafią w danym momencie wyjaśnić. Lubią także historie z tajemnicą w tle, z czymś niewyjaśnionym, lubią składać winę na duchy, klątwy, coś pozaziemskiego. Ile z nich jest prawdziwych? Niewiele. Jednak to nie przeszkadza nam z ciekawością czytać o nawiedzonych domach, potworach zamkniętych w ukrytych komnatach zamku, czy okrucieństwach z małych wysp. Aaron Mahnke po raz kolejny przygotowuje cały zbiór historii, tym razem wszystko kręci się wokół strasznych miejsc. I chociaż tych historii jest w książce całe mnóstwo, to jednak wiedząc, jak wysoko autor potrafi podnieść poprzeczkę, co zrobił przy poprzednich dwóch tytułach z tej serii, nie jestem w 100% zadowolona z tego, co otrzymałam tutaj. Mogło być lepiej. Nadal mi się podobało, ale mam wrażenie, że tutaj było trochę zbyt mało opowieści z efektem wow, większość z nich była bardziej zbieraniną plotek bez większego pokrycia w chociażby okolicznych legendach.
Czy polecam? Jeśli lubicie tę serię, to warto przeczytać również ostatni tom, ale jeśli to byłoby Wasze pierwsze podejście do książek A.Mahnke, to jednak bardziej zachęcam do poprzednich pozycji autora.
Za możliwość przeczytania książki The World of Lore: Straszne miejsca dziękuję Księgarni TaniaKsiążka.pl! ;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czytelniku! Pięknie dziś wyglądasz, mam nadzieję, że masz dobry dzień! ;-) Pozostaw po sobie ślad w postaci komentarza - będzie mi bardzo miło poznać Twoją opinię.

Jeśli mogę tylko prosić - nie rób z komentarzy śmietnika. To nie miejsce na darmową reklamę. Spam będzie usuwany.

Pamiętajcie, że komentując, nie jesteście anonimowi. Odwiedzanie strony oraz wszelaka aktywność na niej, są jednoznaczne z akceptacją tego, iż Google pobiera Wasze dane i przetwarza je, w celu lepszego dostosowania pokazywanych treści do Waszego gustu.