niedziela, 21 listopada 2021

Żywoty świętych - Leigh Bardugo

Tytuł:
Żywoty świętych
Tytuł oryginalny: The Lives of Saints
Autor: Leigh Bardugo
Seria: Grisza
Wydawnictwo: MAG
Premiera: 27.10.2021 r.
Liczba stron: 128
Opis:
Zanurzcie się w świat stworzony z epickim rozmachem przez autorkę międzynarodowych bestsellerów, Leigh Bardugo, sięgając po pięknie ilustrowaną replikę „Żywotów Świętych“ – Istorii Sanktia. Zawiera ona opowieści o świętych zaczerpnięte z powszechnie uwielbianych powieści i nie tylko. Oto magiczna pamiątka ze świata griszów zaczerpnięta ze stronic trylogii „Cień i kość“, Istorii Sanktia, dar Aliny Starkov dla was. Zbiór przedstawia zarówno opowieści o cudach i męczeństwie tak dobrze wam znanych świętych jak Sankta Lizabeta od Róż czy Sankt Ilia w Okowach, jak i przedziwne, mało znane legendy Sankta Ursuli od Fal, Sankta Maradi oraz Bezgwiezdnego Świętego. „Żywoty…“ zawierają także oszałamiające ilustracje do każdej historii, równie barwne jak serial stworzony przez Netflix.

W dziale nowości w Księgarni TaniaKsiążka.pl znalazłam kolejny dodatek do uwielbianej przeze mnie serii Leigh Bardugo. Ale czy był on naprawdę potrzebny? Zapraszam na kilka słów o Żywotach Świętych!
 
LEGENDY ZE ŚWIATA GRISZÓW
Czytając książki z uniwersum Grisza, trafiamy na kult różnych świętych. Pojawiają się imiona, jakieś wzmianki, a także księga pełna opowieści o świętych. Teraz mamy możliwość zajrzeć wgłąb tych przypowieści, jednak nie jest to ta sama księga, którą czytała Alina - tutaj bowiem jest także legenda o niej (choć bardziej o modlitwie do niej - Alina nie pojawia się tam we własnej osobie). I trzeba to przyznać wprost - Żywoty Świętych to raczej drobny, choć przepięknie wydany, dodatek do popularnej serii Leigh Bardugo. Jako samodzielna książka raczej się nie sprawdzi, bo te historyjki nie są jakoś szczególnie porywające, a momentami wręcz pisane na jedno kopyto. Ot schemat - bohater, który ciągle się modli i nagle zyskuje jakieś moce. Historyjki są niejako uzupełnieniem, takim puzzelkiem do tej układanki, którą jest uniwersum Grisza. To idealny dodatek dla fanów serii, którzy chociaż na moment chcą jeszcze zanurzyć się w tamtym świecie. Całość utrzymana jest w konwencji ilustrowanej książki z legendami, w której jest pokazany wizerunek świętego, krótka opowieść o tym, w jaki sposób dana osoba zyskała miano świętego lub o sytuacji, w której modlitwa do tego świętego pomogła ludziom oraz to, czego lub kogo patronem się stała.
STRUKTURA
Książka podzielona jest na krótkie rozdziały, z których każdy opowiada przypowiastkę o innym świętym. Ponadto, każdy rozdział rozpoczyna piękna ilustracja przedstawiająca świętego z danej historii, a każda strona książki ma uroczy ozdobnik na krawędzi. Styl pisania autorki jest stylizowany na taki, jaki możemy spotkać w księgach z legendami, a w połączeniu z niesamowitymi, pobudzającymi wyobraźnię grafikami można poczuć klimat takich starych, powtarzanych pokoleniami opowieści. Jestem pod wrażeniem dbałości o szczegóły, jeśli chodzi o techniczną stronę książki.

PODSUMOWUJĄC
Żywoty świętych to z pewnością świetna ciekawostka dla fanów twórczości Leigh Bardugo. Jednak czy była ona niezbędna i zainteresuje ludzi, którzy nie znają serii? Niestety, ale w to wątpię. Jako samodzielna książka absolutnie się nie sprawdzi, bo są to jedynie opowieści o świętych, których znamy z uniwersum Griszów, a legendy o nich nie są tak porywające, by mogły zyskać fanów wśród ludzi niezainteresowanych podstawową serią. ALE jako wierny miłośnik Trylogii Grisza i fanka serialu na jej podstawie, z wielką przyjemnością zasiadłam do lektury i chociaż szybciutko ją pochłonęłam, to miło było uzupełnić kilka faktów z historii tego świata. Teraz chyba czas, abym wreszcie przeczytała Szóstkę wron. Czy polecam Żywoty świętych? Pozostanę neutralna, gdyż jak już wspomniałam - to fajny dodatek i cieszę się, że uzupełni moją kolekcję twórczości Leigh Bardugo, ale raczej nie wnosi niczego szczególnie znaczącego do serii. Decyzję pozostawiam Wam.
Za możliwość przeczytania książki Żywoty Świętych dziękuję Księgarni TaniaKsiążka.pl! ;-)

3 komentarze:

 1. Faktycznie ta książka może się spodobać fanom twórczości Leigh Bardugo i pewnie jej czytanie może im sprawić wiele przyjemności. Ja jednak sobie ją odpuszczę, bo wolę nieco inną literaturę.
  Pozdrawiam
  Natalia

  OdpowiedzUsuń
 2. Spodziewałam się jednak czegoś innego, a książka zaintrygowała mnie swoją okładką.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ładnie wydana książka, ciekawią mnie żywoty świętych!

  OdpowiedzUsuń

Czytelniku! Pięknie dziś wyglądasz, mam nadzieję, że masz dobry dzień! ;-) Pozostaw po sobie ślad w postaci komentarza - będzie mi bardzo miło poznać Twoją opinię.

Jeśli mogę tylko prosić - nie rób z komentarzy śmietnika. To nie miejsce na darmową reklamę. Spam będzie usuwany.

Pamiętajcie, że komentując, nie jesteście anonimowi. Odwiedzanie strony oraz wszelaka aktywność na niej, są jednoznaczne z akceptacją tego, iż Google pobiera Wasze dane i przetwarza je, w celu lepszego dostosowania pokazywanych treści do Waszego gustu.