sobota, 24 lipca 2021

Super Fake Love Song - David Yoon

Tytuł:
Super Fake Love Song
Autor: David Yoon
Tłumaczenie: Donata Olejnik
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Premiera: 30.06.2021 r.
Liczba stron: 312
Opis:
Kiedy Sunny - samozwańczy nerd - poznaje Cirrus, jest pod wrażeniem jej pewności siebie i luzu.
Gdy więc Cirrus omyłkowo sądzi, że czaderski pokój z gitarami elektrycznymi i starymi plakatami należy do Sunny`ego, chłopak nie przyznaje się, że w rzeczywistości to dawny pokój jego starszego brata Graya. Za to tak jakby przypadkowo i zupełnie niechcący oznajmia, że jest wokalistą rockowej kapeli... Nim się obejrzy, tkwi po uszy w swoim kłamstwie. Co gorsza, wciąga w nie najlepszych kumpli, wymusza na nich założenie fikcyjnego zespołu muzycznego, a sam zaczyna ubierać się w stare rockowe ciuchy Graya. No ale to chyba nie wystarczy, że taka niesamowita dziewczyna jak Cirrus zobaczyła w nim kogoś więcej niż zahukanego nerda, prawda? Sunny już ma wyjawić prawdę, kiedy Cirrus wyraża chęć posłuchania jego muzyki. Chłopak nie ma wyboru: musi wcielić się w rolę rockmana...

Nowości w Księgarni TaniaKsiążka.pl to dział, w którym zawsze znajdę coś dla siebie. Tym razem moją uwagę zwróciła słodka okładka nowej książki Davida Yoon'a. Czy środek był równie uroczy co okładka? Zapraszam na kilka słów o Super Fake Love Song!

 
UROCZA I WARTOŚCIOWA
Sunny Dae jest nerdem. Razem z przyjaciółmi prowadzi konto na YouTube DIY Fantasy FX, na którym tworzą niesamowite gadżety, ale w szkole raczej nie należą do popularnych dzieciaków, uciekając przed prześladowaniami sportowców. Gdy w jego życiu pojawia się Cirrus, córka znajomych jego rodziców, chłopak jest nią zafascynowany i ogromnie zależy mu, by dziewczyna go polubiła. Gdy więc myli pokój Sunny'ego z pokojem Graya - brata chłopaka, ten nie wyprowadza jej z błędu. Na tyle zapędza się w kłamstwach, że Cirrus jest przekonana, że Sunny ma swój zespół muzyczny i jest przyszłą gwiazdą rock'a. Czy kłamstwa wyjdą na jaw? Jak daleko to wszystko zabrnie? Tego Wam nie zdradzę, ale przyznam, że zdecydowanie było warto poświęcić czas tej książce. W końcu problem łaknienia akceptacji społeczeństwa dotyczy każdego z nas. Niech ten pierwszy rzuci kamień, kto nigdy nie obawiał się, co pomyślą o nim inni, lub przez jakieś krzywe spojrzenie czy złe słowo, poczuł się nieudacznikiem. David Yoon z niezwykłym wyczuciem przeprowadza nas przez ten temat, dodatkowo łącząc go z poszukiwaniem siebie, odnajdywaniem przyjaciół i patrzeniem na sprawę z różnych perspektyw. Z wrodzoną lekkością autor miesza poważniejsze fragmenty z humorem i lekkim oraz przyjemnym w odbiorze językiem, dzięki czemu przez książkę wręcz się płynie. Do tego podobała mi się wielowymiarowość tej historii. Mimo że narratorem jest Sunny i to jego oczami poznajemy całą opowieść, to jednak autor pozwolił nam spojrzeć na wydarzenia również z perspektywy innych bohaterów. Poprowadził dialogi i zaaranżował sytuacje w taki sposób, że bez problemu widzimy tę samą sytuację z wielu stron różnych bohaterów. Dzięki temu łatwo mogłam się z nimi utożsamiać oraz ich polubić. Podobało mi się również to, że ta historia wcale nie była taka oczywista, nawet jeśli ogólny zamysł był przewidywalny. Pojawiło się kilka momentów, kiedy autor wybrał nieoczekiwane rozwiązania i bardzo się z tego cieszę.
STRUKTURA
Książka podzielona jest na numerowane części, w ramach których mamy jeszcze tytułowane rozdziały. Dla urozmaicenia pojawiają się też wiadomości i fragmenty piosenek. A dla srok okładkowych prawdziwa uczta - okładka jest tak niezwykle urocza, że nie mogłam od niej oderwać wzroku. Jak już wcześniej wspomniałam, narracja jest pierwszoosobowa i głos powierzono Sunny'emu. Styl pisania Davida Yoon'a polubiłam już przy Frankly in love, a teraz tylko utwierdziłam się w przekonaniu, że bardzo lubię pióro tego autora. Nie miałam absolutnie żadnych zgrzytów.

PODSUMOWUJĄC
Super Fake Love Song to historia urocza i wartościowa, którą czytało mi się z ogromną przyjemnością. Uwielbiam młodzieżówki, które poza tą milutką i zabawną warstwą mają też elementy niosące za sobą jakąś życiową lekcję. I tutaj właśnie tak jest, za co jestem ogromnie wdzięczna. Do tego mamy ciekawą, wielowarstwową kreację bohaterów i fajny pomysł na może i przewidywalną, ale jednocześnie niesamowitą historię.
Polecam, z całego serca! A sama już nie mogę się doczekać kolejnej książki Davida Yoon'a!
Za możliwość przeczytania książki Super Fake Love Song dziękuję Księgarni TaniaKsiążka.pl! ;-)

1 komentarz:

Czytelniku! Pięknie dziś wyglądasz, mam nadzieję, że masz dobry dzień! ;-) Pozostaw po sobie ślad w postaci komentarza - będzie mi bardzo miło poznać Twoją opinię.

Jeśli mogę tylko prosić - nie rób z komentarzy śmietnika. To nie miejsce na darmową reklamę. Spam będzie usuwany.

Pamiętajcie, że komentując, nie jesteście anonimowi. Odwiedzanie strony oraz wszelaka aktywność na niej, są jednoznaczne z akceptacją tego, iż Google pobiera Wasze dane i przetwarza je, w celu lepszego dostosowania pokazywanych treści do Waszego gustu.