poniedziałek, 3 maja 2021

Wierny czytelnik - Max Seeck

Tytuł:
Wierny czytelnik
Tytuł oryginalny: Uskollinen Lukija
Autor: Max Seeck
Tłumaczenie: Emilia Gieda
Seria: Jessica Niemi #1
Wydawnictwo: Sonia Draga
Premiera: 24.03.2021 r.
Liczba stron: 440
Opis:
Zbieg okoliczności czy zaplanowane działanie? U szczytu pustego stołu zostaje znaleziona martwa kobieta w pięknej czarnej sukni wieczorowej. To żona popularnego i poczytnego pisarza Rogera Koponena. Okazuje się, że ta tragedia nie jest przypadkowym morderstwem. Przerażający jest fakt, że identyczna scena śmierci została opisana w książce Koponena. Na tym jednak brutalna tajemnica się jeszcze nie kończy. Wkrótce liczba ofiar rośnie, a wszystkie te zabójstwa łączą się z powieściami autora.
Śledztwo w sprawie morderstw prowadzi aspirantka Jessica Niemi. W międzyczasie w mediach społecznościowych pojawia się film z miejsca zbrodni. Intrygujące jest również to, że materiał zamieszczono na kanałach należących do męża ofiary, którego uznano za zaginionego. Od tego momentu dochodzenie Niemi nabiera tempa.
Wszystko początkowo wskazuje na to, że makabryczne zabójstwa są dziełem mordercy odtwarzającego zbrodnie z bestsellerowej trylogii Koponena "Polowanie na czarownice". Z czasem Niemi nie jest już tego taka pewna. Jej zdaniem zabójstw dokonuje sekta kierująca się bardzo niebezpieczną ideologią.

Wśród nowości w Księgarni TaniaKsiążka.pl tym razem wypatrzyłam sobie fiński kryminał. Dawno po ten gatunek nie sięgałam i muszę przyznać, że trafiła mi się mocna lektura! Zapraszam do rozwinięcia!
 

CZY BOISZ SIĘ TEGO, O CZYM PISZESZ?
Wierny czytelnik to książka, która wciąga już od pierwszej strony. Intryga uknuta jest z dbałością o szczegóły, a autor potrafi budować napięcie. Książka ma coś w sobie z typowego fińskiego kryminału - mamy wrażenie, że klimat jest aż gęsty od takiej mrocznej, ponurej i zasnutej mgłą atmosfery. Niby wszystko dzieje się niespiesznie, ale i tak nie możemy się oderwać od lektury. Do tego bohaterowie, którzy mają coś typowego dla kryminałów - zajmują się okrucieństwami na co dzień, ale wewnątrz toczą też walki ze swoimi demonami. Max Seeck idealnie balansuje między prowadzoną sprawą okrutnych morderstw, a życiem prywatnym naszych postaci. I ten pomysł na fabułę! Przyznam otwarcie, może nie jest czymś szczególnie oryginalnym, bo znam już podobne historie, ale i tak zawsze czuję dreszczyk emocji, gdy pojawia się taki motyw - pisarz tworzy poczytną serię o polowaniu na czarownice i... jego żona zostaje zamordowana dokładnie w taki sposób, w jaki opisał to w książce. A to tylko początek jazdy bez trzymanki. Sprawę próbuje rozwiązać ekipa bystrych śledczych, z Jessicą Niemi na czele, ale sprawcy zdają się być ciągle o krok przed nimi. Podobało mi się, w jaki sposób autor prowadził grę w kotka i myszkę, dając nam winnego na tacy i zabierając, nim ktokolwiek się spostrzeże. Właśnie takie zwroty akcji lubię!

STRUKTURA
Książka podzielona jest na numerowane rozdziały, w których mamy narratora w trzeciej osobie, który z chłodnym obiektywizmem przedstawia nam wydarzenia, budując jednocześnie napięcie w odpowiednich momentach. Chociaż zdaje się, że to Jessica Niemi jest tu główną bohaterką i to jej narrator poświęca więcej czasu, pokazując nam kilka retrospekcji z jej życia, to jednak narrator podąża nie tylko za nią - przemieszcza się tak, by być w centrum najważniejszych wydarzeń i dać nam odpowiednią ilość informacji, by wzbudzić ciekawość, ale i nie dać nam wszystkiego od razu na tacy. Styl pisania autora również na plus - świetnie pasował do klimatu kryminału i był ważnym czynnikiem w budowaniu atmosfery grozy i panującego wszędzie niepokoju.

PODSUMOWUJĄC
Wierny czytelnik to kryminał jaki lubię - z ciekawym pomysłem na fabułę, zgrabnym poprowadzeniem historii i masą drobnych i większych zwrotów akcji. Czytałam z ogromnym zaciekawieniem, próbując rozwiązać sprawę, nim autor wyłoży przed nami wszystkie karty. Czy mi się udało? Tego nie zdradzę. Ale jeśli lubicie kryminały z masą zagadek i dreszczykiem - to ta książka jest dla Was! Polecam!
Za możliwość przeczytania książki Wierny czytelnik dziękuję Księgarni TaniaKsiążka.pl! ;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czytelniku! Pięknie dziś wyglądasz, mam nadzieję, że masz dobry dzień! ;-) Pozostaw po sobie ślad w postaci komentarza - będzie mi bardzo miło poznać Twoją opinię.

Jeśli mogę tylko prosić - nie rób z komentarzy śmietnika. To nie miejsce na darmową reklamę. Spam będzie usuwany.

Pamiętajcie, że komentując, nie jesteście anonimowi. Odwiedzanie strony oraz wszelaka aktywność na niej, są jednoznaczne z akceptacją tego, iż Google pobiera Wasze dane i przetwarza je, w celu lepszego dostosowania pokazywanych treści do Waszego gustu.