poniedziałek, 30 marca 2020

Normalni ludzie - Sally Rooney

Tytuł: Normalni ludzie
Tytuł oryginalny: Normalni ludzie
Autor: Sally Rooney
Tłumaczenie: Jerzy Kozłowski
Wydawnictwo: W.A.B
Premiera: 26.03.2020 r.
Liczba stron: 304
Opis:
Marianne i Connell żyją tuż obok siebie, choć pochodzą z dwóch różnych światów. Mieszkają w niewielkim mieście, jednym z tych, z których chce się jak najszybciej uciec. Chodzą do tej samej szkoły, ale na korytarzu mijają się bez słowa, unikają swoich spojrzeń, chociaż łączy ich więcej niż wspólne lekcje. Ukrywanie tej znajomości nie jest trudne, komplikacje zaczynają się wtedy, gdy między dwojgiem nastolatków budzi się uczucie. 

Książka, która stała się bestsellerem na całym świecie! Zapraszam na kilka słów o powieści Normalni ludzie!

JAK TO JEST BYĆ NORMALNYM?
Marianne jest bogata, ale uchodzi w szkole za dziwadło, za to Connell jest biedny, ale bogaty, popularny i lubiany. Z pozoru tych dwoje nic nie łączy, a jednak rodzi się między nimi dziwna więź, którą ciężko jest przerwać, mimo przeciwności losu. Właściwie tyle musicie wiedzieć jeśli chodzi o fabułę, bo nie jest to jedna z tych powieści, w których mamy twisty i szybko pędzącą akcję. Tutaj raczej wszystko dzieje się powoli i dzieje się mało. A cała magia polega na refleksjach, jakie ta powieść w nas wzbudza. Czy nie zachowujemy się czasami nie tak, jak należałoby się zachować, a tak, jak oczekują od nas tego inni? Czy nie ranimy ludzi, by zachować swoją twarz? Czy nie rozstajemy się z błahych powodów, bo nie potrafimy wyjaśnić drugiemu człowiekowi swoich uczuć? Czy nie pragniemy czuć się wyjątkowi, chociaż cały świat wmawia nam, że jest inaczej? I w końcu - kim są ci "normalni ludzie"? Jakie zachowania przejawiają? Dlaczego ja, czy Ty nie jesteśmy tacy, jak "normalni ludzie"?
Książka zachęca do myślenia, do zadawania sobie pytań i do refleksji nad własnym zachowaniem. W czasie lektury targało mną mnóstwo emocji i przyznam, że uroniłam też kilka łez. Na pewno długo o tej powieści nie zapomnę.
STRUKTURA
Powieść S. Rooney podzielona jest na rozdziały, które wyznacza mijający czas. Kilka dni później, czy też kilka miesięcy później, a do tego konkretny miesiąc i rok, dzięki czemu łatwo nam się odnaleźć w historii. Trzecioosobowy narrator, znający myśli i odczucia głównych bohaterów, idealnie sprawdził się przy opowiadaniu nam losów Marianne i Connella. Nie był stronniczy, co sprawiło, że nie mieliśmy narzucanej sympatii do konkretnego bohatera - mogliśmy poznać argumenty jednej i drugiej strony i zająć swoje stanowisko.
Styl pisania był prosty i łatwy w odbiorze, jednak dopiero gdy się wkręciło w czytanie. Spowodowane to było dosyć nietypowym podejściem do zapisu dialogów, bez oznaczenia ich myślnikiem. Na początku mogło to sprawiać problemy, jednak kilka stron i nie odczuwałam już zgrzytów.
PODSUMOWUJĄC
Normalni ludzie to powieść, w której z pozoru się nic nie dzieje, a jednak skrywa w sobie tak wiele głębi i poważnych tematów skłaniających do refleksji. Nie jest to historia dla fanów szybkiej akcji, czy też cukierkowej fabuły. Mamy tu gorzkie życie, w całej swojej realności. Mamy bohaterów pełnych wad i cech, których nie lubimy w nas samych. I właśnie dlatego tak bliska wydaje się ta książka. Bo jest o normalnych ludziach. Takich jak Ty i ja.
Za możliwość przeczytania dziękuję Księgarni Tania Książka! ;-)

4 komentarze:

 1. Książka budzi sporo kontrowersji, dlatego chcę przeczytać ją jak najszybciej, aby wyrobić sobie własne zdanie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Struktura tej książki w moim przekonaniu jest jej najmocniejszym atutem. Bo sama w sobie historia nie była aż tak nadzwyczajna. Jednakże forma zapisu, zabawa stylem mnie kupiły :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie się skuszę i przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Rożnie mówią o tej książce, ale jak wpadnie w moje ręce, to pewnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń

Czytelniku! Pięknie dziś wyglądasz, mam nadzieję, że masz dobry dzień! ;-) Pozostaw po sobie ślad w postaci komentarza - będzie mi bardzo miło poznać Twoją opinię.

Jeśli mogę tylko prosić - nie rób z komentarzy śmietnika. To nie miejsce na darmową reklamę. Spam będzie usuwany.

Pamiętajcie, że komentując, nie jesteście anonimowi. Odwiedzanie strony oraz wszelaka aktywność na niej, są jednoznaczne z akceptacją tego, iż Google pobiera Wasze dane i przetwarza je, w celu lepszego dostosowania pokazywanych treści do Waszego gustu.