piątek, 10 stycznia 2020

Królowa niczego - Holly Black (The Folk of the Air #3) [PATRONAT MEDIALNY]

Tytuł: Królowa niczego
Tytuł oryginalny: The Queen of nothing
Autor: Holly Black
Tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński
Seria: The Folk of the Air #3
Wydawnictwo: Jaguar
Premiera: 15.01.2020 r.
Liczba stron: 374
Opis:
Jude nudzi się na wygnaniu i chociaż udaje, że Cardan jej nie interesuje, to nadal boli ją to, jak ją potraktował. W ludzkim świecie czas mija jej na oglądaniu telewizji i przyjmowaniu zleceń od elfów żyjących między ludźmi. Do czasu, gdy w jej mieszkaniu pojawia się jej siostra bliźniaczka - Taryn. Ma do niej nietypową prośbę - chce by wyświadczyła jej przysługę w elfim świecie, wracając tam w jej przebraniu. Czy intryga się uda? A może wyjdzie z tego coś bardziej skomplikowanego?

Zapraszam na kilka słów o Królowej niczego!

ISTNY ROLLERCOASTER EMOCJI!
Po zaskakującym zakończeniu Złego króla już nie mogłam się doczekać finału tej trylogii. Poprzeczkę postawiłam naprawdę wysoko i tym bardziej jestem zadowolona, że Holly Black całkowicie sprostała moim wymaganiom. Nasza Jude nie może usiedzieć w miejscu i ciągle szuka kłopotów, więc możemy łatwo się domyślić, że dziewczyna ruszy do elfiego świata, by udawać swoją siostrę. Ale oczywiście nic nie może być takie proste i pojawi się tyle nieoczekiwanych zwrotów akcji, że do samego końca nie będziemy pewni, co jeszcze się wydarzy i jak potoczą się losy naszych bohaterów. Przyznam, że niezwykle cieszy mnie fakt, że autorka tak dobrze i z rozmysłem poprowadziła historię, tkając sieć powiązań i niewielkich znaków łączących się w całość. Dodatkowo, na pochwałę zasługuje kreacja bohaterów - nie zauważyłam żadnej tendencji spadkowej. Jude była zadziorna jak zwykle, a Cardan bystry i zawadiacki. Do tego Madok, który zawsze chce być kilka kroków do przodu przed innymi i cała masa pobocznych bohaterów, którzy idealnie dopełniali historię. Holly Black stworzyła trylogię, do której z pewnością jeszcze niejednokrotnie wrócę!
STRUKTURA
Książka podzielona jest na księgi i numerowane rozdziały, w których pierwszoosobową narrację powierzono Jude. Wyjątek stanowi prolog z trzecioosobowym narratorem. Historia opowiedziana jest prostym i niezwykle przyjemnym w odbiorze językiem, a wydarzenia są tak rozplanowane, by czytelnik cały czas w napięciu śledził losy bohaterów. Książkę czyta się szybko - tak bardzo chcemy poznać finał trylogii, że ciężko się oderwać i nim się obejrzymy, a trafiamy na podziękowania. Podczas lektury nie pojawiły się żadne zgrzyty i całość jest na bardzo wielkie TAK!
PODSUMOWUJĄC
Królowa niczego to finał, na który zdecydowanie warto było czekać. Holly Black zaserwowała nam idealne podsumowanie losów bohaterów, masę zwrotów akcji i genialne zakończenie. Tym samym autorka udowodniła, że klątwa kolejnego tomu jej nie dotyczy, a im dalej w historię, tym lepiej, co rzadko się w seriach zdarza. Spędziłam świetnie czas z tą lekturą i już nie mogę się doczekać, by sprawdzić, z jaką historią tym razem powróci H. Black.
Jeśli w swoim życiu mielibyście przeczytać tylko jedną serię YA fantasy, to The Folk of the Air nadaje się do tego idealnie!
Polecam z całego serca!
Znacie tę trylogię? Co o niej sądzicie?
Dajcie znać w komentarzach! ;-)

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Jaguar! ;-)

5 komentarzy:

 1. Fantastyka to raczej nie moje klimaty, sięgam po nią niezmiernie rzadko. Niemniej kto wie... tyle osób pisze o tej serii, że może dam się namówić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka jeszcze przede mną, ale na pewno przeczytam! Poprzednie tomy mi się podobały :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratuluję patronatu ! Ja o serii słyszałam i mam zamiar się z nią bliżej zapoznać w tym roku :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszy tom mnie rozczarował, po drugi do tej pory nie sięgnęłam i chyba już nic się pod tym względem nie zmieni, choć lubię inne książki tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Trochę się boję czytać książki tego typu, bo może znów się rozczaruję :)

  OdpowiedzUsuń

Czytelniku! Pięknie dziś wyglądasz, mam nadzieję, że masz dobry dzień! ;-) Pozostaw po sobie ślad w postaci komentarza - będzie mi bardzo miło poznać Twoją opinię.

Jeśli mogę tylko prosić - nie rób z komentarzy śmietnika. To nie miejsce na darmową reklamę. Spam będzie usuwany.

Pamiętajcie, że komentując, nie jesteście anonimowi. Odwiedzanie strony oraz wszelaka aktywność na niej, są jednoznaczne z akceptacją tego, iż Google pobiera Wasze dane i przetwarza je, w celu lepszego dostosowania pokazywanych treści do Waszego gustu.