środa, 11 listopada 2015

Ale to już było, czyli popularne motywy z filmów dla nastolatek


Z filmami dla nastolatek jest tak, że niby nikt nie lubi, bo głupie, bo puste, ale jakoś każdy je oglądał i zna niektóre niemal na pamięć. Przyznajmy - czasami lubimy się odmóżdżyć. Jednak czy ktoś z Was zauważył kiedyś, że większość popularnych filmów dla młodzieży jest oparta na tych samych pomysłach? 

Wybrałam pięć najbardziej rzucających mi się w oczy klisz - sprawdźcie, czy zgadzacie się z moim wyborem!1. Brzydkie kaczątko, wredne, popularne dziewczyny i super przystojny chłopak, na którego wszyscy lecą. 
Brzmi znajomo, prawda? Ile to już razy śledziliśmy losy przeciętnej dziewczyny, która słabo się ubierała, nie miała powodzenia u płci przeciwnej i ogólnie była nijaka? I oczywiście zawsze w historię wpleciony jest jakiś przystojniak, w którym zakochuje się nasza bohaterka, a także jakaś wredna panienka, najpopularniejsza i najpiękniejsza z całej szkoły, która pomiata naszą bohaterką jak tylko się da. Aż do czasu, kiedy nie wiadomo skąd dziewczyna znajduje w sobie siłę, by przeciwstawić się złu, dowiedzieć się do czego służą kosmetyki oraz że ogrodniczki i męskie bluzy, nie są jedynymi ubraniami, jakie istnieją na tym świecie.
Możesz kojarzyć ten wątek z filmów takich jak:
Mean Girls (2004) (kto by nie znał Wrednych dziewczyn!)
Mean Girls 2 (2011)
The DUFF (2015) 
Pamiętnik księżniczki (2001)
Elita - The Clique (2008)
2. Druga twarz najpopularniejszej dziewczyny ze szkoły
Najpiękniejsza, najpopularniejsza, bogata, kręci z najfajniejszym chłopakiem ze szkoły. Często jest też buntowniczką, która nie stroni od imprez. W oczach rówieśniczek wydaje się być idealna. Ale czy na pewno? Czy pod tą maską nie kryje się zagubiona dziewczyna z problemami?
Znacie to? Na pewno - takich filmów powstało tysiące. Okazuje się, że nasza pani popularna zgrywa wredną, by utrzymać się na szczycie, tak naprawdę ma problemy, często brakuje jej zrozumienia ze strony rodziców. Ale nie martwcie się - i tak wszystko skończy się szczęśliwie!
Pamiętasz te filmy?
Wild Child (2008) (w Polsce znane bardziej pod tytułem Zbuntowana księżniczka)
Geek Charming (2011) (Wymarzony Luzer)
Elita - The Clique (2008) 

3. Motyw podróży odmieniającej życie
Ile to razy obserwowaliśmy, jak przyjaciółki lub wręcz przeciwnie - wrogowie, wybierają się w podróż do innego kraju, gdzie dzieje się coś, co wystawia na próbę przyjaźń, a wrogów do siebie zbliża. Szalone pomyłki, niespodzianki, wyzwania. Tego nigdy nie brakuje w takich historiach.
Kojarzycie? Może właśnie z tych filmów:
Lizzie McGuire (2003)
Monte Carlo (2011)

4. Motyw Kopciuszka
Chyba nic nie trzeba tłumaczyć. Ta historia gościła na ekranach już tyle razy, że ciężko zliczyć, a założę się, że jeszcze wiele Kopciuszków powstanie w przyszłości. Były wersje żeńskie i takich zdecydowanie więcej, ale pojawiły się też męskie adaptacje tej historii!
Kilka Kopciuszkowych filmów:
A Cinderella Story (2004)
A Cinderella Story: Once Upon a Song (2011)
Another Cinderella Story (2008) (w Polsce znane jako Kopciuszek: Roztańczona Historia)
Rags (2012) (w Polsce znane jako Wyśpiewać marzenia, czyli Max Schneider jako nasz Kopciuszek!)

5. And last but not least.... Motyw sobowtórów i zamiany miejscami!
Sobowtóry, zaginione bliźniaczki, niesamowite podobieństwa. To zawsze początek wielkiej przygody. Kiedyś moglibyśmy powiedzieć jedynie, że z tym motywem znamy Księcia i żebraka, jednak teraz w głowie pojawia nam się tysiąc innych filmów. Dziewczyna podobna do gwiazdy zajmuje jej miejsce, bogata zamienia się z biedną, popularna z niepopularną. Wszyscy dobrze znamy ten motyw!
A kojarzyć możecie stąd:
Monte Carlo (2011)
Lizzie McGuire (2003)
Nie wierzcie bliźniaczkom (1998)
Magiczny duet (2005)

Zgadzasz się ze mną? Znasz jeszcze jakieś tytuły pasujące do tych opisów? A może myśląc o kliszach w kinie dla młodzieży, masz w głowie zupełnie inne motywy?
Koniecznie daj znać w komentarzu! ;)

1 komentarz:

  1. Zgadzam się z tobą. Dużo właśnie jest filmów, które są strasznie do siebie podobne jeśli chodzi o motywy. Wiele osób takie lubi, bo czasem trzeba obejrzeć coś takiego. No, ale cóż, o gustach się nie dyskutuje :D
    Pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń

Czytelniku! Pięknie dziś wyglądasz, mam nadzieję, że masz dobry dzień! ;-) Pozostaw po sobie ślad w postaci komentarza - będzie mi bardzo miło poznać Twoją opinię.

Jeśli mogę tylko prosić - nie rób z komentarzy śmietnika. To nie miejsce na darmową reklamę. Spam będzie usuwany.

Pamiętajcie, że komentując, nie jesteście anonimowi. Odwiedzanie strony oraz wszelaka aktywność na niej, są jednoznaczne z akceptacją tego, iż Google pobiera Wasze dane i przetwarza je, w celu lepszego dostosowania pokazywanych treści do Waszego gustu.