poniedziałek, 14 listopada 2022

Lore Olympus #1 - Rachel Smyth

Tytuł:
Lore Olympus
Autor: Rachel Smyth
Seria: Lore Olympus #1
Wydawnictwo: YOU&YA
Premiera: 09.11.2022 r.
Liczba stron: 384
Opis:
Skandaliczne plotki, dzikie imprezy i zakazana miłość – zobacz, co robią bogowie, gdy zapada zmrok,w tej uwspółcześnionej wersji jednego z najbardziej znanych mitów, ukazanej w niezwykłym stylu Rachel Smythe. Persefona, młoda bogini wiosny, jest nowa na Olimpie. Demeter wychowała ją w świecie śmiertelników, ale gdy dziewczyna obiecuje, że wyszkoli się na uświęconą dziewicę, zyskuje zgodęzaborczej matki na przebywanie w dynamicznym, pełnym blichtru świecie bogów. Kiedy jej współlokatorka, Artemida, zabiera ją na imprezę, całe życie młodej bogini się zmienia: poznaje Hadesa. Między nią a czarującym, lecz niezrozumianym Władcą Podziemi zaczyna iskrzyć. Teraz Persefona musi szybko opanować sztukę poruszania się w świecie skomplikowanej polityki i niezliczonych relacji rządzących Olimpem. Jednocześnie pragnie odnaleźć swoje miejsce… i pojąć własną moc.

Po komiksy nie sięgam aż tak często, ale ten od początku mnie kusił. Jak wrażenia z lektury? Zapraszam do rozwinięcia!

Mity o bogach są we współczesnej twórczości ciągle żywe i to pod różnymi postaciami. Lore Olympus to niecodzienne, bo komiksowe podejście do historii Persefony i Hadesa. Pierwsze, co zwraca uwagę, to oczywiście kolorystyka. Przeważa róż, niebieski, fiolety. A do tego trzeba pochwalić kreskę - naprawdę przyjemnie się na to patrzy i czyta ten komiks. Należy pochwalić też autorkę za to w jak prosty i zdaje się nie wymagający żadnego wysiłku sposób sprawiła, że łatwo jest się "połapać" w fabule. Każda postać ma w sobie coś charakterystycznego oraz przedstawiana jest przy użyciu jednego dominującego koloru. Dzięki temu postaci nie da się pomylić. Dodatkowo, wszystko jest wyjaśniane w swoim tempie, bez narzucania sztucznych formułek. Teksty są krótkie, ale konkretne - zdarzają się zabawne momenty, ale też i takie, które dobitnie pokazują współczesne problemy. A historia może i oparta na micie, ale jak najbardziej aktualna. Pojawiają się toksyczne związki, plotki i zło, do jakich one prowadzą, a także problemy rodzinne związane z nadopiekuńczością matek. Persefona jest nowa w mieście i próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości i nowym towarzystwie. Nie jest jednak łatwo, bo to świat oparty na pięknie, władzy i używkach. Nie każdy piękny człowiek okaże się miły i dobry, któremu warto zaufać. Ale też nie każda postać owiana złą sławą będzie faktycznym potworem, którego należy się bać.
 
Warto zauważyć, że chociaż Persefona i jej znajomość z Hadesem to główny wątek, to jednak pojawia się również wspominka o takich postaciach jak Eros i Psyche, Gaja i Kronos, Zeus, Hera, Apollo, Artemida i inni. Dzięki temu całość staje się bardziej wielowątkowa i złożona i coś czuję, że kolejne tomy pomogą nam zagłębić losy całej szajki bogów olimpijskich.
Czy Persefona odnajdzie swoje miejsce wśród zblazowanych bogów? Jak rozwinie się jej znajomość z Hadesem? Musicie przekonać się sami!
Tom pierwszy zawiera 25 krótkich odcinków, przez które niemal się płynie. Mam nadzieję, że nie będziemy musieli długo czekać na kolejne tomy tej historii!
Za możliwość przeczytania Lore Olympus dziękuję Wydawnictwu YOU&YA! ;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czytelniku! Pięknie dziś wyglądasz, mam nadzieję, że masz dobry dzień! ;-) Pozostaw po sobie ślad w postaci komentarza - będzie mi bardzo miło poznać Twoją opinię.

Jeśli mogę tylko prosić - nie rób z komentarzy śmietnika. To nie miejsce na darmową reklamę. Spam będzie usuwany.

Pamiętajcie, że komentując, nie jesteście anonimowi. Odwiedzanie strony oraz wszelaka aktywność na niej, są jednoznaczne z akceptacją tego, iż Google pobiera Wasze dane i przetwarza je, w celu lepszego dostosowania pokazywanych treści do Waszego gustu.