poniedziałek, 7 marca 2022

These Violent Delights. Gwałtowne pasje - Chloe Gong (These Violent Delights #1)

Tytuł:
These Violent Delights. Gwałtowne pasje
Tytuł oryginalny: These Violent Delights
Autor: Chloe Gong
Seria: These Violent Delights #1
Wydawnictwo: Jaguar
Premiera: 26.01.2022 r.
Liczba stron: 560
Opis:
Parafraza losów Romea i Julii w Szanghaju na początku XX wieku.
Wojna gangów i wynurzający się z głębin rzeki potwór.
Pełna gwałtownych uczuć opowieść o zakazanej miłości i walce o władzę.
W migotliwym Szanghaju budzi się monstrum. Otwiera oczy w głębinach rzeki Huangpu i rozwiera szczęki, aby posmakować cuchnącej krwi, która sączy się do wody. Smugi czerwieni ślizgają się po nowoczesnych ulicach starożytnego miasta; oplatają bruk siecią jak naczynia krwionośne, aż w końcu kropla po kropli ściekają do wody, wlewając esencję życia miasta do paszczy z innego świata. Gdy noc staje się jeszcze ciemniejsza, potwór wznosi się w górę i wreszcie wynurza się z fal leniwie jak zapomniane bóstwo. Kiedy podnosi łeb, widzi wiszący nisko opasły księżyc. Oddycha. Prześlizguje się bliżej.
Szanghaj, rok 1926. Juliette Cai i Roma Montagow są szykowani na przywódców dwóch zwalczających się gangów. Cokolwiek łączyło ich w przeszłości, ustąpiło miejsca goryczy i nienawiści…
A kiedy gangsterskie porachunki osiągają punkt kulminacyjny, w mieście szaleje zaraza, a jego mieszkańców zaczyna ogarniać panika. Zwłaszcza że w głębinach rzeki Huangpu czai się… potwór. Śmierć zbiera obfite żniwo, zaś Juliette i Roma muszą zapomnieć o tym, co ich dzieli, i zacząć działać razem. Jeśli wspólnie nie powstrzymają panującego wokół chaosu, miasto, którym mogliby rządzić, zniknie z powierzchni ziemi.

Tym razem w dziale bestsellerów w Księgarni TaniaKsiążka.pl skusił mnie głośny zagraniczny debiut, będący historią Romeo i Julii opowiedzianą na nowo. Ciekawi moich wrażeń? Zapraszam do rozwinięcia!
 
ROMEO I JULIA W SZANGHAJU
Uwielbiam retellingi, a zwłaszcza takie, które wnoszą do pierwotnej historii jakiś powiew świeżości, inności. I tak właśnie jest w przypadku These Violent Delights. Nasi Romeo i Julia to Roma i Juliette - dziedzice dwóch walczących ze sobą gangów, których kiedyś łączyło coś więcej. Teraz ich drogi znowu się splotą - tym razem za sprawą szaleństwa, które opanowało Szanghaj i doprowadza mieszkańców do rozrywania sobie gardła gołymi rękami. Uwielbiam takie niekonwencjonalne pomysły i ogromny plus dla autorki za to, że poprowadziła ten wątek zgrabnie i z wyczuciem. Potrafiła również zaciekawić światem przedstawionym czytelnika na tyle, że z zaintrygowaniem przewracałam kolejne strony, a teraz nie mogę się już doczekać drugiego tomu. Na pochwałę zasługują także zwroty akcji. Takich twistów mamy kilka i każdy z nich jest naprawdę dobrze przemyślany. Autorka utkała sieć zgrabnych powiązań, które w odpowiednim momencie wychodzą na jaw. A w połączeniu z barwną kreacją bohaterów, których działań często nie jesteśmy w stanie przewidzieć, otrzymujemy kompleksową powieść, dla której warto nawet zarwać nockę.

STRUKTURA
Powieść jest podzielona na numerowane rozdziały, w których mamy trzecioosobowego narratora, który towarzyszy głównym bohaterom i w wielu momentach przekazuje nam ich uczucia i targające nimi emocje. Myślę, że taka forma narracji bardzo pasowała do tej historii, a razem ze stylem pisania autorki w pewien sposób potęgowała klimat lat 20. w Szanghaju. Pojawiały się też zwroty w obcych językach, jednak nie było problemu z ich zrozumieniem - w tekście pojawiły się tłumaczenia. Jeśli chodzi o aspekty techniczne, nie mam żadnych zarzutów.

PODSUMOWUJĄC
These Violent Delights. Gwałtowne pasje, to retelling, na jaki od dawna czekałam. Uwielbiam ten gatunek, ale lubię, kiedy to opowiedzenie znanej historii na nowo oparte jest na jakimś oryginalnym pomyśle. Tutaj właśnie tak jest. Autorka postarała się o genialny świat przedstawiony i pomysł na gangi, rozprzestrzeniające się szaleństwo, złożonych bohaterów i po środku właśnie nich - zakazanych kochanków. Serdecznie polecam Wam tę książkę, a sama z niecierpliwością czekam na drugi tom!
Za możliwość przeczytania These Violent Delights. Gwałtowne pasje dziękuję Księgarni TaniaKsiążka.pl! ;-)

1 komentarz:

  1. Nigdy nie słyszałam o takiej fabule :o zaciekawiła mnie :)
    pozdrawiam
    Help Book

    OdpowiedzUsuń

Czytelniku! Pięknie dziś wyglądasz, mam nadzieję, że masz dobry dzień! ;-) Pozostaw po sobie ślad w postaci komentarza - będzie mi bardzo miło poznać Twoją opinię.

Jeśli mogę tylko prosić - nie rób z komentarzy śmietnika. To nie miejsce na darmową reklamę. Spam będzie usuwany.

Pamiętajcie, że komentując, nie jesteście anonimowi. Odwiedzanie strony oraz wszelaka aktywność na niej, są jednoznaczne z akceptacją tego, iż Google pobiera Wasze dane i przetwarza je, w celu lepszego dostosowania pokazywanych treści do Waszego gustu.