niedziela, 27 grudnia 2020

Pretty Reckless - L.J. Shen

Tytuł: Pretty Reckless 

Autor: L.J. Shen
Seria: All Saint High #1
Wydawnictwo: Kobiece
Premiera: 12.11.2020 r.
Liczba stron: 424
Opis:
Panna Popularna i królowa szkoły ma wszystko, o czym Penn może tylko marzyć. W świecie Darii to nie pieniądze są problemem, ale wymyślanie nowych sposobów na ich wydanie.
Poznali się cztery lata temu i wtedy też złamali sobie serca. On skradł jej pierwszy pocałunek i poprosił o inne pierwsze razy. Ona zabrała mu wszystko, co kochał, i na czym mu zależało.
Teraz przyszła pora na zemstę.
Penn to najbardziej utalentowany gracz futbolu w całym stanie, a rodzice Darii już zadbali o to, aby jego potencjał się nie zmarnował. Chłopak nie tylko został ich nowym „projektem”, ale i synem.
A to znaczy, że ma bardzo dużo czasu, aby zamienić życie Panny Idealnej w piekło. Tak jak ona zrobiła to z jego życiem.

Zdarza się, że przeglądając ulubione księgarnie internetowe (tak, TaniaKsiążka.pl, chodzi o Was ;-)) mam ochotę zaryzykować i wybrać coś, po co zazwyczaj nie sięgam. Tym razem padło na książkę dla kobiet, a wręcz o książkę erotyczną. Dlaczego? Jak mam stwierdzić czy lubię jakiś gatunek czy nie jeśli nie przeczytam żadnej takiej książki? No właśnie. Jak więc wypada Pretty Reckless? Zapraszam do rozwinięcia!

RÓŻNE ODCIENIE ZŁOŚCI
Zacznę bez ogródek - fanką L.J. Shen nie zostanę. Fanką erotyków tym bardziej. Pretty Reckless wywołało we mnie masę mieszanych odczuć. I tych dobrych i tych mniej.
Przede wszystkim - kreacja bohaterów - z jednej strony złośliwe, zepsute do szpiku kości, uprzywilejowane dzieciaki zestawione z biednymi, ale równie zepsutymi dzieciakami z przeciwnej strony torów. Nie polubiłam ich, przykro mi bardzo. Jednak nie mogę zaprzeczyć, że niektóre motywy nimi kierujące nie były zrozumiałe. Szczególnie podobał mi się wątek relacji Daria-rodzice. Ciekawie i całkiem umiejętnie poprowadzony, a także momentami chwytający za serce. Nikt w końcu nie chce czuć się pomijany przez swoich bliskich. Tutaj autorka umożliwiła nam spojrzenie na ten problem oczami obu stron i bardzo jestem jej za to wdzięczna.
Ostatni plus dam za scenę kulminacyjną, gdy cała ekipa zbiera się w jednym miejscu i dochodzi do pewnych wyznań. Niby mało wiarygodne, ale fajnie pomyślane.
Co za to mi się nie podobało? No cóż, główny wątek, czyli love-hate relationship między Darią i Pennem. Jakie to było złe... Momentami wręcz czułam, że toksyczne. Nie pojawiła się tam żadna chemia, ani żaden powód, dla którego mogłabym im kibicować. A sceny erotyczne... jednak erotyki nie dla mnie, bo zdecydowanie wolę subtelniejszy styl przedstawiania aktów miłosnych, aniżeli wulgarne słownictwo. Dodatkowo, cały ten wątek Daria-dyrektor, jak dla mnie do śmietnika. Ani on coś wniósł sensownego, ani ciekawego.
STRUKTURA
Książka podzielona jest na numerowane rozdziały, które rozpoczynają się krótkimi tekstami, momentami bardzo osobistymi. Na początku nie do końca można zrozumieć sens ich umieszczenia, jednak potem się wszystko wyjaśnia i wtedy można uznać to za przemyślany pomysł. Każdy rozdział rozpoczyna się fragmentem zdjęcia z okładki i jest to całkiem estetyczne rozwiązanie. A dla fanów muzyki jest playlista do książki - szczególnie polecam piosenkę przewodnią - znałam ją już wcześniej i naprawdę potrafi się człowiekowi wkręcić.
Autorka zaserwowała nam dwóch stałych pierwszoosobowych narratorów - Darię oraz Penna, a także dwóch gościnnych, jednak ich tożsamości Wam nie zdradzę, by nie spoilerować.
Styl pisania autorki to niestety nie moje klimaty, jednak zwrócę honor za dopasowanie go do charakterów bohaterów.
PODSUMOWUJĄC
Pretty Reckless to powieść, która wielu zachwyci, jednak mnie pozostawiła bez większych emocji. Ot, książka którą przeczytałam i zaraz o niej zapomnę. Miała mocne punkty, ale i masę słabych, szczególnie w głównych wątkach. Czy polecam? Raczej nie. Czy w pełni odradzam? Też nie. Sądzę, że to taki typ powieści, który należy ocenić samemu.
Dla kogo? Jeśli lubisz erotyki, motywy miłości zmieszanej z nienawiścią oraz motywy zemsty i problemów z rodzicami, to ta powieść ma szansę Ci się spodobać. Jeśli zaś takie wątki Cię denerwują, to omijaj lekturę szerokim łukiem i sięgnij po coś innego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czytelniku! Pięknie dziś wyglądasz, mam nadzieję, że masz dobry dzień! ;-) Pozostaw po sobie ślad w postaci komentarza - będzie mi bardzo miło poznać Twoją opinię.

Jeśli mogę tylko prosić - nie rób z komentarzy śmietnika. To nie miejsce na darmową reklamę. Spam będzie usuwany.

Pamiętajcie, że komentując, nie jesteście anonimowi. Odwiedzanie strony oraz wszelaka aktywność na niej, są jednoznaczne z akceptacją tego, iż Google pobiera Wasze dane i przetwarza je, w celu lepszego dostosowania pokazywanych treści do Waszego gustu.