wtorek, 16 czerwca 2020

Nocturna - Maya Motayne

Tytuł: Nocturna
Autor: Maya Motayne
Tłumaczenie: Joanna Krystyna Radosz
Seria: Nocturna #1
Wydawnictwo: Jaguar
Premiera: 12.02.2020 r.
Liczba stron: 440
Opis:
Witajcie w świecie, w którym niemal każdy ma jakąś magiczną moc - propio, ale tylko nieliczni mają pieniądze, by szkolić się w panowaniu nad nią.
On jest następcą tronu, jednak w głowie ma tylko czarną magię i desperacką potrzebę ratowania brata, który uznany jest już za zmarłego.
Ona jest złodziejką, posiada moc zmiany swojej twarzy w dowolny sposób i pragnie zapomnieć o swoim prawdziwym obliczu.
Drogi tej dwójki krzyżują się w nietypowych okolicznościach, a misja jaka przypada im do wykonania jest jeszcze bardziej niezwykła. Czy uda im się pokonać groźną magię, która została uwolniona i tylko czyha, by zniszczyć świat?

Zapraszam na kilka słów o książce Nocturna!

ZŁODZIEJKA I KSIĄŻĘ
Nocturna to powieść, która już od pierwszych stron owiewa nas tajemniczym, magicznym klimatem. Co więcej, wzbudza ciekawość dzięki barwnym postaciom, do których łatwo zapałać sympatią. Nasz książę - Alfie, podejmuje się desperackich kroków, by uratować swego brata, którego uznano już za zmarłego. I takim sposobem jego drogi krzyżują się z Finn - złodziejką o niezwykłych zdolnościach do zmiany swojej twarzy w dowolny sposób. Do kompletu dorzucimy im mroczną magię, uwolnioną przez przypadek i konieczność ratowania przed nią świata. Ten nieoczekiwany duet podejmie walkę, o której czytać będziemy z ogromną ciekawością. A dynamiczna akcja sprawi, że ciężko będzie się oderwać od lektury. Dodatkowo, mamy zakończenie, które w pewien sposób otwiera furtkę do drugiego tomu, zostawia pewne pytania i ciekawość dalszych losów bohaterów, ale jednocześnie daje jakąś namiastkę klamry, która spina najważniejsze wydarzenia i sprawia, że książka równie dobrze może być czytana jako samodzielna powieść.
STRUKTURA
Książka podzielona jest na numerowane rozdziały o krótkich tytułach nawiązujących do treści. Autorka postawiła na wszechwiedzącego narratora w trzeciej osobie, który podążał ścieżkami Alfiego, Finn, a także tajemniczej mrocznej mocy. Podobało mi się takie rozwiązanie, gdyż pozostawiało delikatną nutkę tajemnicy i niepewności. Budowało również klimat tego pełnego magii świata, dzięki czemu czytało się jeszcze przyjemniej. Do tego klimatu cegiełkę dorzucił również styl pisania autorki - niezwykle przyjemny w odbiorze. Czytało się płynnie i bez zgrzytów.
Ponadto, dla miłośników pięknych wydań Nocturna będzie gratką, gdyż poza ozdobnikami przy numerach każdego rozdziału mamy także przepiękną mapę, pełną detali.
PODSUMOWUJĄC
Nocturna to niesamowita powieść o świecie, w którym magia jest na porządku dziennym, ale praktykowanie jej i nauka panowania nad nią to luksus dostępny dla bogaczy. Jej zalety to świetne sylwetki bohaterów oraz ciekawie wykreowany świat, a także klimat, który obecny jest podczas lektury. Plusem było również według mnie zakończenie. Z chęcią sięgnę po drugi tom, a Wam serdecznie polecam lekturę Nocturny - jeśli lubicie książki o magii i nieoczekiwanych duetach, które łączą siły, by walczyć ze złem, na pewno się nie zawiedziecie!
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Jaguar! ;-)

3 komentarze:

  1. Moim zdaniem była dość przeciętna. Miała potencjał, ale czegoś mi w niej zabrakło, abym była w pełni zadowolona :/

    OdpowiedzUsuń

Czytelniku! Pięknie dziś wyglądasz, mam nadzieję, że masz dobry dzień! ;-) Pozostaw po sobie ślad w postaci komentarza - będzie mi bardzo miło poznać Twoją opinię.

Jeśli mogę tylko prosić - nie rób z komentarzy śmietnika. To nie miejsce na darmową reklamę. Spam będzie usuwany.

Pamiętajcie, że komentując, nie jesteście anonimowi. Odwiedzanie strony oraz wszelaka aktywność na niej, są jednoznaczne z akceptacją tego, iż Google pobiera Wasze dane i przetwarza je, w celu lepszego dostosowania pokazywanych treści do Waszego gustu.