wtorek, 2 stycznia 2018

Żegnaj 2017! Co będziemy czytać w 2018 roku?

Rok 2017 minął szybciej niż się tego spodziewałam. Ciągle w biegu, ciągle się coś działo. Jak więc wspominam ten rok? I jak minęły mi ostatnie trzy miesiące, których jeszcze nie podsumowałam? Tego dowiecie się w pierwszej części tego tekstu. A dalej - coś co tygryski lubią najbardziej - zapowiedzi książkowe na 2018 rok! I co ważne - nie tylko na te najbliższe miesiące, chociaż ich oczywiście będzie najwięcej, jednak pojawi się też parę przecieków wydawniczych na cały rok!
Zapraszam do rozwinięcia!


PAŹDZIERNIK, LISTOPAD, GRUDZIEŃ
Te miesiące minęły tak szybko, że ciężko mi nawet wyodrębnić poszczególne wydarzenia. Powrót na uczelnię, a zarazem ostatni jej rok, to niestety ciężki temat. Zwłaszcza, że człowiek jest już coraz bardziej zmęczony zaliczeniami i projektami. Jedyne co cieszy, to wysokość naukowego  stypendium - jest co wydawać! ;-D Z czytelniczej strony - przybyło mi sporo książek i na półce i na liście przeczytanych. Przez te trzy miesiące przeczytałam około 20 książek, a czy to mało czy dużo, to już nie mnie oceniać, bo dla mnie liczyła się frajda, jaką sprawia mi czytanie. ;-)

2017 W WIELKIM SKRÓCIE
Ten rok pełen był mieszanych odczuć. Z jednej strony kilka smutnych wydarzeń, kilka rozczarowań i złości, a z drugiej kilka małych osiągnięć, radości i szans na dalszy rozwój. Chciałam wyodrębnić Wam moje najlepsze i najgorsze lektury tego roku, jednak wiecie co? Daruję to sobie. Robi to co druga osoba w blogosferze, a ja i tak najczęściej albo nie czytałam tych książek, albo w ogóle się z tymi wyborami nie zgadzam, więc nie będę prezentowała tu swoich laureatów, bo sądzę, że będziecie mieli podobne odczucia do moich, co do takich tekstów. Zwłaszcza, że z wyborami u mnie ciężko i pewnie zamiast dziesiątki wybrałabym o wiele więcej.
Ten rok postawił też pod znakiem zapytania istnienie blogosfery i ogólnie świata tych aktywnych książkoholików, którzy dzielą się swoją pasją z innymi. Naszła mnie gorzka refleksja, że coraz mniej tu wspólnego cieszenia się wspólną pasją, a więcej chorego wyścigu, zbieractwa "bo ładnie będzie wyglądało na zdjęciach", "bo inni mają". Masa tu też hejtu, follow za follow, komentarz za komentarz, oddaje z obserwacji i tym podobnych. A gdzie się podziało - "też czytałam tę książkę, pogadajmy o niej!", "podoba mi się Twoje miejsce w sieci, polubię, skomentuję, cokolwiek"?
Z dobrych myśli zaś pojawia się ta, że nie wszyscy są tacy, ale też i mogę się od tego odciąć i to robię. Nie muszę mieć miliona komentarzy pod postem, bo komuś też tyle nabiłam. Mogę mieć nawet jeden komentarz, ważne, aby był szczery i napisała go osoba, która faktycznie mój post przeczytała. To jest dla mnie najważniejsze, a nie liczby. Bo w tej pogoni za "dobijaniem" do jakiejś liczby zapominamy, że za tymi wszystkimi liczbami stoją ludzie. Swój rok zakończyłam właśnie taką refleksją i polecam ją też innym. ;-)
Ach, zaraz, a ile przeczytałam w ciągu tego roku? Równo 80 książek. Mi się ten wynik podoba, a jak innym? Nie obchodzi mnie to zupełnie. Czytam dla siebie, nie dla innych, nie na wyścigi. ;-)

JAKIE PLANY NA 2018?
W grudniu kupiłam Kindle, więc marzy mi się czytać więcej po angielsku. Innych książkowych postanowień nie mam, nie ustawiam sobie też żadnej konkretnej liczby, jaką chcę przeczytać. Co będzie to będzie. Jeśli chodzi o blog, to mam masę planów i pomysłów i chcę też na nowo wprowadzić więcej różnorodności, bo jakoś mi te posty filmowe i ogólnotematyczne uciekły, a kiedyś było ich więcej. Musicie niestety mi wybaczyć, bo jeszcze gdzieś tak do kwietnia będzie raczej monotematycznie - praca magisterska sama się nie napisze, a jednak te posty, które mam w planach wymagają nieco więcej pracy, niż opowiedzenie o przeczytanej książce. Jak moja magisterka będzie gotowa, na nowo zaczniemy szaleć! Wróci kilka serii, pojawi się kilka nowych, oby tylko na wszystko starczyło czasu i chęci.
Co prywatnie? Szykuje się sporo zmian, zwłaszcza że kończę szkołę, ale o tym na razie nic nie napiszę. ;-)

ZAPOWIEDZI KSIĄŻKOWE
(opisy i okładki ze stron wydawnictw bądź Lubimy czytać; niektóre daty, tytuły lub okładki mogą jeszcze się różnić)

STYCZEŃ

Ostatni list od kochanka - Jojo Moyes
Premiera: 10.01.2018 r.
Wydawnictwo: Między Słowami
Ellie, młoda dziennikarka, natrafia na ślad romansu sprzed lat. Po wielkiej miłości, która połączyła młodą mężatkę Jennifer i Anthony’ego, szorstkiego w kontakcie, ale wrażliwego reportera, pozostały tylko listy. Przejmujące i wyjątkowe, fascynują Ellie na tyle, że postanawia poznać historię zakazanego związku i odkryć tajemnicę jego dramatycznego końca. Czy historia miłosnego skandalu z przeszłości może zupełnie odmienić życie samej Ellie i jej relację z żonatym mężczyzną?
To inspirująca historia o tym, że warto znaleźć odwagę do podjęcia decyzji, która pozwoli zyskać to, co w życiu najcenniejsze. Nawet wbrew zdrowemu rozsądkowi i na przekór konwenansom.
Jeśli naprawdę kochasz, to kochaj odważnie.


Okrutna pieśń - Victoria Schwab
Premiera: 17.01.2018 r.
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Pierwszy tom bestsellerowej amerykańskiej serii „Świat Verity”. Autorka głośnych „Odcieni magii” powraca w wielkim stylu!
Kate Harker i August Flynn są następcami przywódców podzielonego miasta – miasta, gdzie z przemocy zaczęły rodzić się prawdziwe potwory. Kate chciałaby dorównywać bezwzględnością ojcu, który pozwala potworom wałęsać się po ulicach, a ludziom każe płacić za ochronę. August chciałby być człowiekiem, mieć dobre serce i odgrywać większą rolę w obronie niewinnych przed potworami – niestety sam jest jednym z nich. Może ukraść duszę, wygrywając pieśń na swoich skrzypcach. Jednak Kate odkrywa jego tajemnicę…
„Okrutna pieśń” wciągnie cię w świat pełen tajemnic i niepokojący wir postapokaliptycznej walki o przetrwanie. W mrocznym urban fantasy dwoje młodych ludzi musi wybrać, czy chcą zostać dobrymi czy złymi bohaterami – przyjaciółmi czy wrogami. A stawką jest przyszłość ich rodzinnego miasta.

Tom drugi - Mroczny duet już w październiku!

Graffiti Moon - Cath Crowley
Premiera: 17.01.2018 r.
Wydawnictwo: Jaguar
Lucy jest zakochana w tajemniczym malarzu graffiti. Ed myślał, że zakochał się w Lucy, dopóki ta nie złamała mu nosa. Dylan kocha Daisy, ale obrzucanie jej jajami prawdopodobnie nie było najlepszym sposobem, by to okazać. Jazz i Leo powoli zbliżają się do siebie. Intensywne i pełne radości 24 godziny z życia czworga nastolatków u progu dorosłości, odkrywania, kim są i kim chcą być.

Trylogia Fillory (Czarodzieje, Król Magii, Kraina Czarodzieja) - Lev Grossman
Premiera: 17.01.2017 r. (nowe wydanie całej trylogii)
Wydawnictwo: Młody Book
Quentin Coldwater, nad wiek rozwinięty intelektualnie uczeń szkoły średniej, ucieka przed nudą codziennego życia, czytając raz po raz serię ukochanych powieści fantastycznych, rozgrywających się w czarodziejskiej krainie o nazwie Fillory. Uważa, że magia nie istnieje w prawdziwym świecie – aż do czasu, gdy zostaje przyjęty do bardzo sekretnego i ekskluzywnego college’u dla czarodziejów. Tam zdaje niezwykle trudne egzaminy wstępne, po czym rozpoczyna gruntowne studia nad nowoczesną magią, równocześnie odkrywając uroki studenckiego życia: przyjaźń, miłość, alkohol i seks. Wciąż jednak czegoś mu brakuje…
Choć uczy się rzucać zaklęcia i dysponuje mocą, o której nie miał dotąd pojęcia, nie jest do końca szczęśliwy. Po skończeniu studiów wraz z grupą przyjaciół wiedzie życie pozbawione celu, zmagając się z kryzysem egzystencjalnym, prześladującym bezczynnych młodych czarodziejów. Wszystko zmienia się w chwili, gdy dokonuje zadziwiającego odkrycia i wyrusza w niezwykłą podróż. Jednak przygoda, która miała spełnić jego pragnienia, okazuje się bardziej mroczna i niebezpieczna, niż mógł się spodziewać…
„Czarodzieje” to książka przenikliwa psychologicznie, a równocześnie niezwykle pomysłowa. Poruszająca, złożona, pełna przygód opowieść o życiu mrocznego alter ego Harry’ego Pottera.

Milion światów z tobą - Claudia Gray
Premiera: 24.01.2018 r.
Wydawnictwo: Jaguar
Sprawdź tekst o tomie >>pierwszym<<, >>drugim<<
Trzecia część trylogii FIREBIRD Claudii Gray ‒ bestsellerowej autorki New York Timesa.
Połączenie gorącego romansu z powieścią akcji i science fiction.Niezwykła podróż po złożonych zakrętach alternatywnych światów i osobowości, gdzie los jest nieunikniony, prawda nieuchwytna, zaś miłość pozostaje największą z tajemnic.

Silence - Natasha Preston
(wcześniej premiera miała być w listopadzie 2017 i z inną okładką i tytułem Niema)
Premiera: 31.01.2018 r.
Wydawnictwo: Feeria Young
Oakley ma szesnaście lat i milczy już jedenasty rok. Nikt nie wie, dlaczego nagle zamilkła. Co takiego się stało, że z wesołej dziewczynki zamieniła się w niemy cień samej siebie? Teraz dziewczyna odmawia kontaktu z otoczeniem, a jej kontakt ze światem ogranicza się do pojedynczych gestów, którymi komunikuje podstawowe potrzeby. Chowa się we własnym wnętrzu, bo tylko tam czuje się bezpieczna. W szkole Oakley jest wystawiona na ataki swoich dręczycieli. Tylko jej jedyny przyjaciel, Cole, stoi twardo po jej stronie i uważa, że jest dokładnie taka, jak powinna być – idealna.
Przez lata zbudowali ich własną wersję przyjaźni. Ale czy jeśli pojawi się między nimi coś więcej, ta relacja przetrwa? I czy Oakley będzie w stanie zachować dawne wydarzenia w sekrecie, gdy przyjdzie jej stanąć twarzą twarz z kimś ze swojej przeszłości?

Kłamczucha - E. Lockhart
Premiera: 31.01.2018 r.
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Wierzyła, że im więcej wypocisz na treningu, tym mniej wycierpisz w walce.
Wierzyła, że najlepszym sposobem, by uniknąć złamanego serca, jest udawać, że się go nie ma.
Wierzyła, że to, jak mówisz, jest często ważniejsze niż to, co masz do powiedzenia.
Wierzyła też w filmy akcji, trening siłowy, potęgę makijażu, ćwiczenie pamięci, równe prawa oraz to, że z filmików na YouTube można się nauczyć miliona rzeczy, których na próżno szukać w college’u.
Jule West Williams to wojowniczka, dziewczyna kameleon, zawsze gotowa do ataku.
Imogen Sokoloff to dziedziczka fortuny i zagubiona w życiu sierota. Co przyniesie przyjaźń tych dwóch tak różnych dziewczyn?
Nowa powieść autorki „Byliśmy łgarzami”. Kryminał psychologiczny pełny suspensu, intryg i nieczystych zagrywek. E. Lockhart stworzyła porywającą historię młodej kobiety, której diaboliczne umiejętności stały się przepustką do wygodnego życia.

Ktoś mnie obserwuje - A. V. Geiger
Premiera: 31.01.2018 r. 
Wydawnictwo: Jaguar
Świat Tessy jest bardzo mały ‒ ogranicza się jedynie do jej pokoju. Dla dziewczyny, która cierpi na agorafobię jedynym kontaktem ze światem zewnętrznym jest internet. Tessa, oddana fanka nastoletniego piosenkarza Erica Thorna, wpada w najbardziej oczywistą pułapkę ‒ nawet przez chwilę nie zastanawia się, kto faktycznie odpowiada na jej posty na Twitterze.
Historia opisana przez A.V. Geiger jest tym bardziej przerażająca, że może przydarzyć się każdemu z nas...

Druga część w 2019!

Cinder i Ella - Kelly Oram
Premiera: 31.01.2018 r.
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Niespełna rok temu osiemnastoletnia Ella uległa tragicznemu wypadkowi, w którym zginęła jej mama, a ona sama odniosła bardzo poważne obrażenia. Powrót do zdrowia jest trudny, dlatego dziewczyna trafia pod opiekę dawno niewidzianego ojca i jego nowej rodziny… na drugim końcu kraju! [za którą szczerze nie przepada!] Teraz Ella musi musi przekonać innych, że potrafi żyć samodzielnie…. i po dłuższej przerwie ponownie nawiązuje kontakt z kimś, kto jako jedyny jest gotów jej pomóc… I bardzo wiele dla niej znaczy… Anonimowy przyjaciel poznany na blogu. Cinder.
Chłopcy, których kocham - Anna Ciarkowska
(>>TEKST<<)
Premiera: 31.01.2018 r.
Wydawnictwo: Otwarte
Krótkie notatki z codzienności, raporty z załamań i zapiski z uniesień.
Mikrohistorie z życia i z mężczyzn.
Chowamy w sobie krótkie historie i wielkie opowieści, doznania i ludzi. Niektórych mamy tylko na chwilę, innych przez całe życie. Każdy z nas myśli czasem, że nikt tego, co jest w naszej głowie i w sercu, nie zrozumie. I to prawda.
Poezja nie jest zrozumieniem – jest współodczuwaniem. To zbliżanie się do siebie, dzielenie się, odsłanianie rąbka duszy, wyjawianie szeptem tajemnicy. W poezji nie chodzi o to, by zrozumieć, ale o to, by poczuć.
Mam nadzieję, że odnajdziesz w tych wierszach mnie. Mam nadzieję, że poczujesz to co ja. Mam nadzieję, że odnajdziesz tutaj siebie.


Grzesznica - Petra Hammesfahr
Premiera: 31.01.2018 r.
Wydawnictwo: Otwarte
Woda była chłodna i rześka. Cora zanurkowała, a gdy toń zamknęła się nad jej głową, przeszedł ją przyjemny dreszcz.
Podobno utopił się tu kiedyś jakiś mężczyzna, jego ciała nigdy nie znaleziono. Nie wiedziała, czy to prawda. Jeśli tak, to mężczyzna nadal musiał leżeć na dnie. Mogłaby z nim zamieszkać wśród ryb i wodorostów. W tym wodnym świecie z pewnością było pięknie, nie istniały melodie ani czarne sny. Tylko lekki szmer, tylko uderzenia własnego serca, tylko szum krwi w uszach.

Chwilę później Cora zabija nieznajomego opalającego się na piaszczystej plaży. Zwyczajna kobieta, pozornie spełniona żona i matka zostaje uznana za niepoczytalną.
Czy prawda jest tak banalnie prosta? Czy szaleństwo popchnęło Corę do zbrodni? A może prawda jest zupełnie inna.
Kłamstwa czają się na każdym kroku.

LUTY

Zanim zostaliśmy nieznajomymi - Renee Carlino
Premiera: 14.02.2018 r.
Wydawnictwo: Otwarte
Kiedyś byliśmy ty i ja
Kochankowie
Przyjaciele
Zanim wszystko się zmieniło
Zanim zostaliśmy nieznajomymi
Myślisz wciąż o mnie?

Wiolonczelistka Grace i fotograf Matt spędzają razem niezwykły czas w Nowym Jorku. Miasto, które nigdy nie śpi, jest świadkiem ich młodzieńczego romansu. Żarliwe uczucie obojgu daje nadzieję na wspólną przyszłość, jednak niespodziewane rozstanie i brak kontaktu łamią kochankom serca.
Piętnaście lat później Matt i Grace spotykają się przypadkiem. Wystarczy jedno spojrzenie, a dawne uczucie wraca. Czy życiowe doświadczenia pozwolą im odnaleźć odpowiedzi na pytania, nad którymi zastanawiają się od rozstania?
Renée Carlino napisała historię miłosną dla zakochanych, dla tych, którzy utracili ukochanych, oraz dla tych, którzy żyją nadzieją na znalezienie miłości na całe życie.

Trylogia Pułapka uczuć (Slammed, Point of Retreat, This Girl) - Colleen Hoover
Nowe wydanie trylogii! Nowe okładki i oryginalne tytuły, aby wszystko pasowało do innych książek CoHo wydanych w Polsce!
Premiera: 14.02.2018 r.
Wydawnictwo: YA!
Przepiękne i ciepłe opowieści o miłosnych perypetiach Layken Cohen i Willa Coopera. Oboje wcześnie stracili rodziców i teraz muszą poradzić sobie wychowaniem rodzeństwa. Wygląda na to, że są dla siebie stworzeni, jednak los postawi przed nimi wiele trudnych sytuacji i wiele trudnych wyborów. Czy wreszcie uda im się być razem bez żadnych przeszkód i bez bolesnych tajemnic?

Z otchłani - Martyna Senator
Premiera: 15.02.2018 r.
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Po poruszającej powieści „Z popiołów” przyszedł czas na zapierające dech „Z otchłani”. Kolejna odsłona świetnie zapowiadającej się serii Martyny Senator.
W milczeniu podnoszę się z krzesła, zakładam kurtkę i ruszam w stronę drzwi. Moje nogi drżą, głowa huczy od nadmiaru chaotycznych myśli, a serce powoli pęka na pół. Adam chwyta mnie za rękę. Po raz kolejny przeprasza. Błaga o wybaczenie. Zapewnia, że mnie kocha. Napędzana gniewem biorę zamach i uderzam go pięścią w twarz. Mocno. Najmocniej, jak tylko potrafię. Jest w szoku. Nie przypuszczał, że kiedykolwiek go uderzę. A ja nie przypuszczałam, że kiedykolwiek mnie zdradzi.
Po wyznaniu Adama świat osunął się Kaśce spod nóg. Nic nie jest takie, jak sądziła. Kiedy na jej drodze staje Szymon, dziewczyna ani myśli dać szansę miłości z Tindera. Gdyby wszystko mogło być zupełnie proste, a nie kompletnie zagmatwane, życie byłoby znacznie przyjemniejsze. Ale czas dać spokój mrzonkom i zacząć żyć według nowych zasad.
Premiera trzeciego tomu - Z nicości już w lipcu!

More happy than not. Raczej szczęśliwy niż nie - Adam Silvera
Premiera: 15.02.2018 r.
Wydawnictwo: Czwarta Strona
W swojej rewelacyjnej debiutanckiej powieści stanowiącej połączenie Zakochanego bez pamięci z Innymi zasadami lata, Adam Silvera zachwyca i porusza do łez.
Po samobójstwie ojca szesnastoletni Aaron Soto nie może się pozbierać i znaleźć szczęścia. Dzięki pomocy swojej dziewczyny Genevieve i zapracowanej matki powoli wraca do siebie. Jednak smutek i blizna na nadgarstku nie dają mu zapomnieć o przeszłości.
Kiedy Genevieve wyjeżdża na kilka tygodni, Aaron spędza ten czas z nowym znajomym. Thomas ma projektor filmowy i nie przejmuje się tym, że Aaron kocha książki fantasy. Jednak ich szczęście nie wszystkim się podoba. Nie mogąc zerwać z Thomasem Aaron zwraca się o pomoc do Instytutu Leteo, chociaż oznacza to, że zapomni, kim naprawdę jest.

Nieskończone światy Jane -Kristin Cashore
(okładka robocza)
Premiera: 15.02.2018 r.
Wydawnictwo: Jaguar
Niezwykle ciekawa i nieszablonowa powieść z wielowątkową fabułą o świecie pozornie pełnym nieskończonej ilości wyborów.
Osiemnastoletnia Jane, na zaproszenie swojej byłej korepetytorki, przybywa do posiadłości rodziny Trashów na coroczną galę. Dom, wypełniony po brzegi cennymi artefaktami i dziełami sztuki, jest kwintesencją luksusu, a przepych wylewa się zeń drzwiami i oknami. W pewnej chwili okazuje się, że dwa dzieła sztuki ‒ obraz Vermeera i rzeźbę Brancusiego ‒ skradziono. Zaczyna się poszukiwanie, a cała akcja jest uzależniona od decyzji podjętych przez Jane. W zależności od tego, którą decyzję bohaterka podejmie, jej losy (a także losy pozostałych bohaterów) potoczą się inaczej.

Mój pierwszy bal - wielu autorów, m.in. John Green, Emily Lockhart, Sarah Mlynowsky
(okładka robocza)
Premiera: 15.02.2018 r.
Wydawnictwo: Jaguar
Cudowne i straszne wspomnienia pierwszego dorosłego balu autorstwa uwielbianych przez młodzież pisarzy!
Wspaniałe kreacje, niezapomniane przeżycia, wielkie nadzieje – pierwsze dorosłe szkolne bale zawsze budzą wiele emocji. Jednak dla niektórych bywają także rozczarowaniem lub nawet katastrofą.
Dwudziestu popularnych amerykańskich pisarzy na czele z kochanym przez nastolatki Johnem Greenem opisuje to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie. Jest to niezwykły zbiór opowiadań, z których każde zaskoczy, wzruszy, a nawet przerazi czytelnika.
Być może dla niejednej z czytelniczek książka stanie się inspiracją, może dla niektórych będzie przestrogą przed popełnieniem nieodwracalnych w skutkach błędów.

Słowo i miecz - Amy Harmon
Premiera: 20.02.2018 r.
Wydawnictwo: Editio
Mała Lady Lark odziedziczyła po swojej matce Dar — potrafiła bowiem używać Słów. W świecie, w którym nawet najszlachetniejsza magia była grzechem karanym śmiercią, był to niezwykle niebezpieczny sekret. Matka Lark, szlachetna Lady Meshara, starała się ze wszystkich sił chronić córkę i utrzymywać jej moce w tajemnicy. Niestety któregoś dnia, podczas odwiedzin samego króla, przypadkowo wyszły na jaw. Lady Meshara zginęła od karzącego miecza króla. Łapiąc ostatnie tchnienie, użyła Słów. Aby zapewnić córce ochronę, związała jej losy z losem ojca — Lorda Corvyna.
Od tej pory Lark dorastała pilnie strzeżona, niczym w złotej klatce. Nie rozmawiała z nikim, jak przykazała jej umierająca matka, porozumiewała się gestami. Uważnie słuchała i rozwijała w sobie mądrość, cierpliwość i ostrożność — pilnie obserwowała, co dzieje się w posiadłościach ojca i w całym kraju. Tymczasem do granic kraju zbliżała się wojna. Bezlitosne, skrzydlate Volgary mordowały wszystkich, szukając krwi i wysysając życie. W ciszy zamkniętej komnaty Lark urosła w siłę i zrozumiała, że nie może w nieskończoność ukrywać swoich mocy...

Present perfect - Alison G. Bailey
Premiera: 22.02.2018 r.
Wydawnictwo: NieZwykłe
Amanda Kelly chciała być doskonała. Próbowała kontrolować swoje życie. Zatraciła się w obsesyjnym dążeniu do perfekcji oraz poczuciu własnej bezwartościowości. I tylko jedną rzecz uznawała za doskonałą – więź, która łączyła ją z najlepszym przyjacielem, Noahem.
W życiu bohaterki wszystko toczyło się zgodnie z planem, aż do momentu, kiedy pewnego dnia wstała z łóżka i coś sobie uświadomiła. Kochała Noaha. Nie tylko jako przyjaciela.
Nie potrafiła opanować uczuć, które w niej wywoływał. Mógł obdarzyć ją dozgonnym szczęściem, ale przy tym mógł także ją zniszczyć. Był doskonałością, jakiej Amanda od zawsze pragnęła. A jednak nie dopuszczała do siebie myśli o byciu z nim razem.
I w tym właśnie momencie świat Amandy zaczyna się walić. Nieprzewidywane sytuacje przejmują nad nią kontrolę; zmuszają, by zrezygnowała z marzeń. Bohaterka musi się nauczyć, że człowiek nie jest w stanie przejąć kontroli nad sytuacjami, które napotyka na swojej drodze. Może jednak kontrolować, jak na nie zareaguje. Czy zdoła to zrozumieć nim będzie za późno? Czy uda jej się uratować swoją przyjaźń?
„Present Perfect” to historia o tym, w jaki sposób wydarzenia z przeszłości wpływają na teraźniejszość. Uświadamia nam, jak doskonałe mogłoby być nasze „teraz”, gdybyśmy płynęli z prądem życia, zamiast nieustannie z nim walczyć.

Dzień ostatnich szans - Robyn Schneider
Premiera: 28.02.2018 r.
Wydawnictwo: Moondrive
Lane jest ambitnym siedemnastolatkiem, który ma zaplanowaną przyszłość – jest w niej miejsce na prestiżowy uniwersytet, ale nie na chorobę. Mimo zdiagnozowania u niego lekoopornej gruźlicy postanawia żyć, jak gdyby nic się nie zmieniło. Pobyt w ośrodku dla chorych Latham House traktuje jak przymusowe wakacje.
Sadie na przekór chorobie beztrosko chwyta każdy dzień. Dla wielu osób ośrodek jest jak więzienie, ona znalazła tutaj swoje miejsce. Tu stała się artystką, która wraz z przyjaciółmi stworzyła małą, bezpieczną przystań.
Znajomość z Sadie pomoże Lane’owi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, gdzie priorytety są zupełnie inne. Gdy choroba się zaostrza, żadne z nich nie dopuszcza do siebie myśli, że każda chwila może być tą ostatnią.
Nowa książka autorki bestsellera „Początek wszystkiego” to utrzymana w duchu powieści Johna Greena przejmująca, ale i dowcipna historia o życiu wbrew ciężkiej chorobie i o szansach, które mają swój termin ważności.
Begin again - Mona Kasten
Premiera: 28.02.2018 r.
Wydawnictwo: Jaguar
Allie z ulgą porzuca dotychczasowe życie, nieszczęśliwe dzieciństwo i apodyktyczną matkę i rozpoczyna studia w obcym mieście. Poszukując mieszkania do wynajęcia, puka do drzwi Kadena. Początkowa rezerwa zmienia się w wielką namiętność, jednak na drodze do szczęścia staje niełatwa przeszłość bohaterów.

Tom 2: Feel again w czerwcu 2018
Tom 3: Trust again w sierpniu 2018


Demon luster - Martyna Raduchowska
(sprawdź tekst o tomie >>pierwszym<<)
Premiera: 28.02.2018 r.
Wydawnictwo: Uroboros
Jak pech to pech, w takich stanach nawet niebyt wyciąga ramiona.
Ida jest szamanką od umarlaków, a więc kimś pomiędzy medium a banshee. Nie ma wpływu na to, czyj zgon przepowie, ale z chwilą, w której doznaje wizji, staje się odpowiedzialna za duszę przyszłego zmarłego. Ma obowiązek ją chronić i zadbać, by bezpiecznie trafiła w zaświaty.
W ciągu ostatniego roku nad wyraz często przekonywała się, jak kłopotliwe jest posiadanie szóstego zmysłu.
Teraz pora zmierzyć się z Kusicielem, znanym jako Demon Luster.

Scarlet - Marissa Meyer
(brak polskiej okładki)
(sprawdź tekst o tomie >>pierwszym<<)
Premiera: prawdopodobnie luty 2018 r.

Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Na razie brak oficjalnego opisu. Oczywiście jest ten z poprzedniego wydania, jednak nazewnictwo jest nieco inne, więc nie będę go tu podrzucała, żeby nikomu nic się nie zmyliło.

Prawdopodobne daty kolejnych tomów:
Cress (tom 3) - kwiecień 2018 r.
Winter (tom 4) - czerwiec 2018 r.

MARZEC
Tell us something true - Dana Reinhardt
(okładka robocza)
Premiera: 14.03.2018 r.
Wydawnictwo: Jaguar
Czy miłość może być uzależnieniem? Gdzie przebiega granica pomiędzy wzajemnym oddaniem a całkowitym wyrzeczeniem się własnej osobowości?
River jest bezgranicznie zakochany w swojej dziewczynie Penny. Nie wyobraża sobie bez niej życia, dlatego gdy zostaje porzucony, traci wszystko, w co do tej pory wierzył. Zaczyna brać udział w spotkaniach z terapeutą. Tam poznaje ludzi, którzy, choć z innych powodów, są w takiej samej sytuacji. Dzięki nim River uczy się inaczej postrzegać swój związek i samego siebie.

Freshers - Tom Ellen, Lucy Ivison
(okładka robocza)
Premiera: 21.03.2018 r.
Wydawnictwo: Jaguar
Zwariowana, pełna angielskiego humoru powieść dla przyszłych i obecnych studentów.
Rozpoczęcie nauki w college’u to dla niektórych szansa na nowe życie ‒ szalone przygody, zwariowane przyjaźnie, pierwsze złamane serca i przyprawiające o zawrót głowy historie miłosne. Jaki będzie pierwszy rok w college’u dla bohaterów Freshers?

Ready player One - Ernest Cline
(brak nowej polskiej okładki, wcześniej książkę wydało wydawnictwo Amber)
Premiera: 21.03.2018 r.
Wydawnictwo: Feeria Young
Bestsellerowa powieść, która stała się już klasykiem swojego gatunku. Jest rok 2045. Ziemia jest okropnym miejscem. Zasoby ropy się wyczerpały. Klimat się rozregulował. Na planecie panują głód, bieda i choroby.
Większość ludzi ucieka od przytłaczającej rzeczywistości, prowadząc wirtualne życie w OASIS, pełnej rozmachu utopii online, gdzie można być, kim się chce i spokojnie funkcjonować, grać i zakochiwać się na jednej z tysiąca planet. Wade Watts żyje w OASIS od wczesnego dzieciństwa i podobnie jak wielu innych, ma obsesję na punkcie Miedzianego Klucza, cyfrowego „wielkanocnego jajka”, ukrytego gdzieś głęboko w cyfrowej rzeczywistości. Schował go przed śmiercią tam założyciel OASIS, James Halliday, multimiliarder.
Ten, kto go znajdzie, odziedziczy jego majątek i przejmie kontrolę nad grą. Przez całe lata miliony ludzi próbowały odnaleźć ten skarb; jedyną wskazówką była wiedza, że prowadzące do celu zagadki są oparte na kulturze masowej końca XX wieku. Ale to właśnie Wade natrafia na klucz do pierwszego zadania i nagle odkrywa, że w desperackim wyścigu po największą nagrodę przeciwko sobie ma tysiące konkurentów. Ta coraz bardziej zaciekła rywalizacja wkrótce przenosi się z OASIS do świata rzeczywistego…


Mroczny tron - Kendare Blake
Premiera: marzec 2018 r.
Wydawnictwo: Moondrive
Brak na razie polskiego opisu.

Tancerze burzy - Jay Kristoff
(na razie nie pokazano nowej okładki)
(Wznowienie serii z nową okładką, dopasowaną do szaty graficznej trzeciego tomu, który również zostanie wydany w tym roku!)
Premiera: marzec 2018 r. 
Wydawnictwo: Uroboros
Wzruszająca i tragiczna opowieść o przyjaźni, miłości, wierności i zdradzie wciąga w strumień fantastycznych obrazów i oszałamiających barw, choć pozostawia też na języku gorzki posmak lotosowego dymu. Pierwsza część trylogii Wojna lotosowa wprowadza czytelników w świat wysp Shima, które, rządzone przez okrutnego szoguna, są na granicy przetrwania: toksyczny przemysł wyniszcza państwo, a władca dba wyłącznie o własne interesy. Tajemnicza, wszechmocna Gildia surowo każe każdego, kogo podejrzewa o Nieczystość. W tym świecie zaawansowana technologia przeplata się z japońską mitologią. W tych niespokojnych czasach szogun wydaje polecenie wyrok: wysyła Yukiko i jej ojca po gryfa – gatunek istniejący już tylko w legendach – co od początku jawi się jako zadanie niemożliwe do wykonania. Życie ojca i córki wisi na włosku, bo, jak wszyscy doskonale wiedzą, szogunowi się nie odmawia. Jednak misja okazuje się daleko bardziej niebezpieczna, niż niemożliwa.

POZOSTAŁE PREMIERY 
(brak albo polskich okładek, albo konkretnych dat premiery, albo opisów)

WYDAWNICTWO MAG
Wydawnictwo MAG szykuje masę premier na przyszły rok, jednak mnie w tych planach jak na razie zainteresowały najbardziej cztery tytuły. Na kwiecień 2018 planowana jest premiera drugiego tomu Nibynocy Jaya Kristoffa, czyli Bożogrobie. Dokładna data to 18 kwietnia. Dodatkowo, 20 czerwca kolejna książka Leigh Bardugo, czyli Wonder woman. W dalszych planach jest również Renegades Marissy Meyer oraz drugi tom serii Joe'go Ledgera, czyli kontynuacja Pacjenta zero, autorstwa Jonathana Maberry'ego - The dragon factory. Te dwa tytuły prawdopodobnie w okresie maj-lipiec, jednak jak wiadomo - u MAGa z datami trzeba uważnie, bo tam wszystko się bardzo często zmienia.

WYDAWNICTWO SQN
W planach jest Strange the dreamer, autorstwa Laini Taylor, czyli autorki popularnej trylogii Córki dymu i kości. Premiera prawdopodobnie już w pierwszym kwartale 2018 r. Chodzą też słuchy, że doczekamy się drugiego tomu Clovis'a LaFaya, jednak są to niepotwierdzone informacje.

CZWARTA STRONA
Czwarta strona w tym roku zaszalała! Skupię się na tych młodzieżowych premierach, bo to one interesują mnie najbardziej. Czerwiec będzie miesiącem kontynuacji - kolejnego tomu doczeka się zarówno Buntowniczka z pustyni oraz The Call. Dokładne co do dnia daty premiery Duchów rebelii oraz Inwazji nie są jeszcze znane. W lipcu kolejna kontynuacja, tym razem trylogii Martyny Senator, czyli Z nicości. Zaś w sierpniu coś nowego - Tusz, autorstwa Alice Brodway, a wrzesień to miesiąc Adama Silvery, czyli premiera Zostawiłeś mi tylko przeszłość. W październiku kontynuacja Okrutnej pieśni, czyli Mroczny Duet od Victorii Schwab, a listopad to miesiąc pod znakiem fandomów i foodtrucków, czyli Geekerella, autorstwa Ashley Poston. W grudniu niespodzianka, czyli prawdopodobnie premiera książki napisanej przez kogoś z nas - We need YA zorganizowało bowiem konkurs na powieść YA/NA!
Wypisałam tu te książki, na które sama czekam, jednak to nie wszystko - sprawdźcie plakat obok (w powiększeniu prezentuje się lepiej!), tam jest jeszcze kilka innych tytułów!

WYDAWNICTWO OTWARTE I MOONDRIVE
Ten rok nie byłby kompletny bez książki Hoover od Otwartego - wydawnictwo zapowiedziało już, że trwają prace nad tłumaczeniem Without Merit, które będzie miało premierę już niebawem. A skoro Without Merit, to po cichu liczę, że będzie również Too Late, bo tylko tej książki nam brakuje, by skompletować książki autorki.
W kuluarach mówi się też o serii Paper Princess autorstwa Erin Watt, do której podobno Otwarte kupiło prawa, jednak na razie nie ma żadnych oficjalnych informacji.
Co w Moondrive? Premiera Geminy, chociaż dokładna data nie jest jeszcze znana, to wydawnictwo podpowiada, że będziemy cieszyć się lekturą w wakacje. Ponadto, spekuluje się o trzecim tomie Fobosa, ale jedno jest pewne - pojawi się jakaś kontynuacja serii z 2017 roku.

FILIA
Tutaj zaciekawiły mnie dwa tytuły, a mianowicie - czerwcowa Uprowadzona, autorstwa Charlie Donela. Dokładna data to 15.06.2018r., a tutaj podaję opis:
W trakcie wakacyjnej imprezy na plaży Nicole Cutty i Megan McDonald zostają porwane. Policja prowadzi szeroko zakrojone poszukiwania, jednak nie znajduje po dziewczynach żadnego śladu. Niedługo potem ledwo żywa Megan cudem ucieka z bunkra ukrytego w głębokim lesie.
Rok później książka na temat jej ucieczki ma już status bestsellera, a Megan staje się gwiazdą. Historię jej triumfalnej ucieczki zaburza tylko jeden szczegół: Nicole nadal nie odnaleziono. Starsza siostra uprowadzonej dziewczyny, Livia, pracuje w prosektorium i spodziewa się, że któregoś dnia przyjdzie jej zbadać ciało siostry i zrozumieć tajemnicę jej zniknięcia. Zamiast tego na jej stole ląduje ciało młodego mężczyzny, które łączy się ze sprawami zaginięć dziewczyn w całym kraju.
Powodowana niezdrową ciekawością Livia nawiązuje kontakt z Megan, której wiedza wykracza daleko poza to, co można przeczytać bestsellerowej książce, a strzępy wspomnień dziewczyny stopniowo składają się w przerażającą całość.

Jaki jest więc ten drugi tytuł od Filii, który tak mnie zainteresował? Until it fades, autorstwa K.A. Tucker. Dokładna data nie jest znana, ale sama autorka pochwaliła się na Twitterze, że wydawnictwo sfinalizowało nabycie praw do tłumaczenia. Pozostaje nam tylko czekać na więcej informacji!

UROBOROS
Drugi kwartał 2018 roku będzie kwartałem Sarah J. Maas, bo premierę będzie miała Wieża Świtu, czyli nowa książka z cyklu Szklanego tronu. Na 2018 planowane są jeszcze inne nowości od Maas, jednak wszystko będzie zdradzane w miarę zagranicznych informacji o tamtejszych premierach.
Dodatkowo - zapowiada się tłumaczenie nowej serii autorki Króla kruków, czyli All the Crooked Saints.

PAPIEROWY KSIĘŻYC
Papierowy rok zaczyna od The Hate U give, czyli Nienawiści, autorstwa Angie Thomas. Będzie też wznowienie Simona i innych homo sapiens, tym razem z filmową okładką. A wszystko to już w lutym! No i oczywiście będzie to rok Sagi księżycowej, o czym wspominałam już wyżej!

A jak Wam minęły ostatnie miesiące i cały ten rok? Jakie macie plany na 2018?
I oczywiście - na które książki z tym roku czekacie najbardziej?
Dajcie znać w komentarzach! ;-)

28 komentarzy:

  1. Stare wydanie "Demona luster" miało ladniejszą okładkę :c A ja czekam jedynie na pozycje, które są kontynuacjami, np. kontynuacje "Problemu trzech ciał", czy "Piątej pory roku" :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Oj dużo ciekawych zapowiedzi!

    OdpowiedzUsuń
  3. Wieża świtu jest nowelką nie kolejnym tomem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To szósty tom Szklanego tronu, za to nowelki wychodzą teraz przy Dworach.

      Usuń
  4. Ile wspaniałych książek! :o Niezbyt przekonuje mnie wznowienie książek Hoover (bo i te okładki, i zmiana wydawnictwa...), za to bardzo cieszę się na myśl o "Without Merit".
    BTW, niedawno także zostałam posiadaczką Kindle'a (i to też w grudniu! :D) i jestem nim totalnie oczarowana ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W sumie wszystko zostaje w rodzinie, bo i W.A.B. i YA! to Foksal ;)

      Usuń
  5. Tyle premier! Już nie mogę się doczekać!
    Muszę wrócić do czytania książek Colleen Hoover.

    OdpowiedzUsuń
  6. Twoja refleksja dot. blogosfery jest taka jak moja. Nigdy nie prowadzilam bloga dla komentarzy i milionow wyswietlen :-)
    Co do drugiej części, to jestem przerażona tym ile ksiazek "KCEM" :-):-P
    Udanego Roku!

    OdpowiedzUsuń
  7. Zanim rzucę okiem na zapowiedzi komentuje pierwszą część posta, bo za chwilę zapomnę, co chciałam napisać:)
    Refleksje o blogosferze mamy całkiem podobne. Podobnie jak z zestawieniami "Naj" 2017 - no, ale Twoje bym jednak przeczytała :p
    80 książek to świetny wynik, ale nie o wynik się rozchodzi, tylko o to, zefsjnie Ci się większość z tych książek czytało, co też zaznaczyłaś:)
    Jak już widmo pisania magisterki sie oddali to na pewno niejednym nierecenzyjnym postem nas tu zaskoczysz:)
    Szczęśliwego 2018:)
    A teraz popatrzę na zapowiedzi;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieję, że jak najszybciej pójdzie mi z tym pisaniem pracy. :D Już nie mogę się doczekać, aż w końcu będę mogła się rozpisać! ;D

      Usuń
  8. Ugh, chyba muszę przestać do ciebie wchodzić normalnie! Ile ja tu znalazłam książek do przeczytania... Ugh, ugh, ugh.
    Zdaje sobie sprawę, że f4f i s4s coraz bardziej prześladuje nie tylko blogosfere, ale i inne portale społecznościowe, co i mnie irytuje ogromnie. Ważne, by ktoś czytał post, a nie pisał puste komentarze i jeszcze nie na temat, lub kompletnie nielogiczne do tego, o czym piszesz, a tak mi się zdarzało. ;/

    Jestem zainteresowana trylogią z Czarownikami. Ostatni list - Moyes czytałam w starym wydaniu i bardzo mi się podobała. Swoją drogą chyba będę musiała się na coś skusić tej autorki, bo mam na jej pióro ochotę. ;) Ktoś mnie obserwuje - wydaje się intrygująca i będę chciała ja przeczytać. Zanim zostaliśmy nieznajomymi - wyd. Otwarte również kusi i wydaje mi się, że chyba nawet nie będę jej szukać w bibliotece, tylko po prostu ją sobie kupię.
    Co do trylogii Martyny Senator - kusi, ale nie znam pierwszego tomu, więc będę wyczekiwać obu części w bibliotece w dalekiej przyszłości. ;) Chciałabym też się doczekać jakichś informacji na temat Paper princess - w sumie nawet kiedyś uzupełniałam ankietę wydawnictwu na temat tej lektury. ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co do trylogii M. Senator - tomy można czytać osobno, bo to historie innych bohaterów, ale wiadomo, zawsze lepiej znać wszystko. ;)

      Usuń
  9. Masz rację.. Co prawda nie jestem długo w blogosferze (2 lata), ale zdążyłam zauważyć różnice między 2016 rokiem a 2017/2018. Wydaje mi się, że przede wszystkim te idiotyczne wyścigi w zbieraniu i czytaniu książek spowodował bookstagram. Lubię to miejsce, ale czasem mnie najzwyczajniej w świecie męczy. Dlatego cieszę się, że mam bloga, ponieważ tam zaglądają Ci najcenniejsi czytelnicy. Wielu z nich jest ze mną od początku i mogę liczyć na ich szczerą opinię :)
    80 książek... wow!
    Życzę Ci cudownego 2018 roku, obfitego w sukcesy i cudowne chwile :)
    Pozdrawiam! :* Dolina Książek

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety, ale jeszcze przed popularyzacją bookstagramów był ten wyścig kupowania i zbieractwa. ;/

      Usuń
  10. "Okrutna pieśń" to książka, która najbardziej przypada mi do gustu z całego zestawienia. Chyba ją sobie sprawę :)
    Życzę Ci wszystkiego dobrego z okazji Nowego Roku - przede wszystkim skończenia szkoły zgodnie z dobrymi wynikami.

    OdpowiedzUsuń
  11. W 2017 odeszło z blogosfery wiele świetnych osób - pamiętam jak kiedyś wyglądało blogowanie i niestety dzisiaj to bardziej walka o polubienia, wejścia i komentarze a nie samo pisanie :(
    W nadchodzących miesiącach czeka nas wiele, naprawdę wiele super nowości :) trzeba mniej spać :D

    OdpowiedzUsuń
  12. Prezentowanie laureatów jest fajne pod tym względem, że można znaleźć jakieś ciekawe książki, dlatego lubię tę część podsumowań. :)
    Co do blogosfery to się zgadzam. Kiedy zaczynałam byłam trochę zdołowana, bo wszyscy mieli na zdjęciach tyle fajnych książek, głównie nowości, a ja to taka bida z nędzą. Zdarzały się lepsze miesiące, ale w większości bez szaleństw. Dopiero potem dotarło do mnie, że sporo z tego to egzemplarze recenzenckie, ale ta presja posiadania przez pewien czas była dla mnie ciężka do przeżycia. Teraz mam to gdzieś. :) Obs za obs, kom za kom boli mnie do tej pory. Przykre to bardzo. Mnie osobiście smuci i to, że nie jestem w stanie śledzić na bieżąco i komentować wszystkich blogów, które lubię, bo zwyczajnie nie mam na to czasu.
    No i witaj w klubie – też kończę w tym roku studia. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oby i Tobie i mi poszło świetnie na tym ostatnim roku studiów! :D

      Usuń
  13. 80 książek to bardzo dużo :) U mnie wyniki były marne w tym roku :P
    Uwielbiam te Twoje posty o zapowiedziach książkowych ;) Sama nie śledzę tego na bieżąco, więc przynajmniej u Ciebie mogę się dowiedzieć ciekawych rzeczy. Oczywiście wypatrzyłam sobie kilka tytułów które z pewnością przeczytam w tym roku. Najbardziej wyczekuję na 'Milion światów z tobą'. Przede mną jeszcze prawie cały miesiąc czekania, ale mam wrażenie że będzie warto ;)
    Z książek, które wypisałaś obiecująco wyglądają 'Ostatni list od kochanka', 'Ktoś mnie obserwuje' i 'Ready player One'.
    Poza tym czekam jeszcze na kontynuację 'Buntowniczki z pustyni' i 'Geminy'. Mam też nadzieję, na trzecią część 'Fobosa' :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Właśnie mi przypomniałaś o moim Kindle i książce po angielsku która chce koniecznie przeczytać! Dozekuję!

    OdpowiedzUsuń
  15. Rozumiem o czym piszesz w kwestii blogosfery. Ja właśnie zajęłam się czystkami - sprawdzam listę blogów, które oglądałam i staram się stwierdzić, które mnie faktycznie interesują, a które muszę pożegnać z obserwowanych. Często w ogóle zdarza mi się widzieć na blogach komentarze kompletnie nie na temat (do tego stopnia, że pod postem o jakiejś ekranizacji ktoś pisał, że "też mu się ta książka podobała", tak jakby nie doczytał, że post dotyczy filmu). Jednak muszę przyznać, że u mnie zazwyczaj komentarze są na temat - może jest komentarzy niewiele, ale i tak mnie cieszą, bo czuję, że te osoby przeczytały post :)
    Gratuluję świetnego książkowego wyniku, życzę powodzenia z pracą magisterską !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U mnie niestety też pod filmami i to nawet takimi, które nie są ekranizacjami, trafiają się komentarze "super książka, muszę przeczytać" itd. no cóż, staram się po prostu ignorować te osoby.

      Usuń
  16. Najbardziej wyczekuje 'Okrutnej pieśni' i najnowszej książki Jojo Moyes. :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Tyle ciekawych książek, będzie miało swoje premiery a tak mało pieniędzy w portfelu :(.

    Pozdrawiam,
    Lady Spark
    [kreatywna-alternatywa]

    OdpowiedzUsuń
  18. Smutna i krótka refleksja o blogosferze... w sumie to te kółka wzajemnej adoracji, bo tak bym to nazwała, można spotkać nie tylko w tej książkowej części blogosfery. Nie jest to też zjawisko nowe, bowiem pamiętam że, kiedy w 2010 roku zaczynałam prowadzić bloga książkowego (i takiego miałam) wszystkie te zjawiska, o których piszesz już były. Widać przez lata jeszcze nabrały na sile. Ważne by robić swoje i rozwijać pasję. Cyferki nieistotne, ważniejsze jest budowanie własnej społeczności czytelników, którzy skomentują z rzeczywistej potrzeby dyskusji lub wyrażenia opinii, niż będzie to komentarz typu "kom za kom".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kiedyś było to mniej widoczne, bo nie były aż tak popularne współprace blogowe, a teraz niestety zrobiła się plaga, bo każdy walczy o współprace i statystyki, zatracając się przy tym w tym, dlaczego ten blog u nich w ogóle powstał. ;/

      Usuń
  19. Szkoda, że tych minusów w blogosferze tyle się pojawia, ale jak to mówią - coś za coś. Na szczęście nadal nie brakuje ludzi, którzy blogują z pasji. Mi raczej te współprace nie przeszkadzają. Sama cieszę się, że nie muszę czytać dla kogoś na czas, ale jeśli ktoś chce - dla mnie fajnie, bo poczytam recenzje nowości i może sama później coś kupię. Tu też widzę kilka takich tytułów, np. 'Chłopcy, których kocham'czy 'Zanim zostaliśmy nieznajomymi' :)

    OdpowiedzUsuń
  20. Dobrze, jeśli czytanie książek wynika z ogromnej potrzeby poznania niesamowitych historii, o których można potem rozmawiać. :) 80 tytułów w ciągu roku to świetny wynik, ale patrząc na listę książek z 2018 roku już teraz chyba możemy być pewni, że to będzie bardzo zaczytany rok. :) Pozostaje nam tylko życzyć Ci większej ilości czasu na blogowanie i mamy nadzieję, że szybko pojawią się obiecane serie i nowe posty! :)

    OdpowiedzUsuń

Czytelniku! Pięknie dziś wyglądasz, mam nadzieję, że masz dobry dzień! ;-) Pozostaw po sobie ślad w postaci komentarza - będzie mi bardzo miło poznać Twoją opinię.

Jeśli mogę tylko prosić - nie rób z komentarzy śmietnika. To nie miejsce na darmową reklamę. Spam będzie usuwany.

Pamiętajcie, że komentując, nie jesteście anonimowi. Odwiedzanie strony oraz wszelaka aktywność na niej, są jednoznaczne z akceptacją tego, iż Google pobiera Wasze dane i przetwarza je, w celu lepszego dostosowania pokazywanych treści do Waszego gustu.